Sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeli?

''İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar.'' (Goethe) Siz hangi aşamadasınız?

Her şeyin başı sağlık. Hem fiziksel hem manen sağlıklı olduğumuzda yaşamdan mutluluk duyar, yaşamayı severiz. Geleceğe güvenle bakarız.

Devlet, sağlık hizmetini kamu hastanelerinde neredeyse ücretsiz sağlıyor. SGK ile alınan hizmetlerde; Özel hastane katkı paylarının yüksekliği, devlet hastanelerindeki bekleme süresi, hizmet konforu ve istenilen doktora ulaşılamaması gibi durumlarda ise özel sağlık sigortası devreye giriyor. Peki sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeli;

Sağlık sigortasında primler; yaş, cinsiyet, tıbbi geçmişiniz, satın alacağınız sigorta paketinizin kapsamına göre belirlenir. Sağlık sigortasının kapsamı ise sizin vereceğiniz bilgilerle oluşturuluyor. Bu nedenle doğru ve güvenilir bilgiler vermeniz kendi yararınıza olacaktır.

DİKKAT: Genel şartları iyi incelemek gerek, sadece prim tutarına bakmayın, anlaşmalı hastaneleri kontrol edin, sigorta yenileme şartlarını öğrenin, fiyat Garantisi ile birlikte ömür boyu yenileme garantisi hakkında bilgi edinmeyi unutmayın.

Genellikle sigorta yaptırmadan önceki rahatsızlıklar kapsam dışında kalır. Genlere bağlı hastalıklar, doğumsal hastalıklar, kontrol amaçlı tetkikler…

Neden Özel Sağlık Sigortası?

·       Anlaşmalı olan özel doktor veya özel sağlık kurumunu seçerek tedavi olma özgürlüğü sağlıyor.

·       Poliçenizin kapsamına göre geçirdiğiniz herhangi bir hastalık ya da bir kaza sonucunda ortaya çıkan, ayakta tedavi veya yatarak tedavileriniz ait masrafların karşılıyor.

·       İsteğiniz dahilinde yurtdışında da sağlık giderleriniz karşılar.

·       Çalışan ya da serbest meslek sahibi olarak ödediğiniz sigorta primini vergi matrahınızdan da indirebilirsiniz. Bunun için ödeme makbuzunu muhasebeye vermeniz yeterli. Yıllık beyan edilen gelirin %15'ini ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık toplam tutarını aşmamak kaydıyla vergi indiriminde kullanabilirsiniz.

Neden hayat sigortası yaptırmalıyız?Özlem Denizmen'in Kadınca programında bu haftaki konularından birisi de hayat sigortasıydı. Gerçek olaylardan ortaya çıkarak hayat sigortasının önemini vurguladı.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store