Lodosta Evi Aracı Zarar Görenlerin Zararını Sigorta Karşılar mı?

Türkiye genelinde yaşanan şiddetli fırtına sonrası sigortacılara hasarlarla ilgili ihbarlar yağmaya başladı. Peki lodosa bağlı olarak evlerde ve araçlarda oluşan zararı sigorta karşılar mı?

Türkiye genelinde yaşanan şiddetli fırtına sonrası sigortacılara hasarlarla ilgili ihbarlar yağmaya başladı. Peki lodosa bağlı olarak evlerde ve araçlarda oluşan zararı sigorta karşılar mı?

Son birkaç gündür İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir başta olmak üzere pek çok ilde yaşanan şiddetli fırtına çok sayıda ev, araç ve tarım arazilerine zarar verdi. Fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, araç ve konutlarda ciddi hasarlar meydana geldi. Posta Gazetesinde yer alan habere göre; hasarlarla ilgili konuşan Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, hasar ihbarlarının devam ettiğini, konut ve işyerlerinde şiddetli rüzgâr sebebiyle oluşan hasarların teminata girmesi için rüzgârın şiddetinin 7 bofor ve üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

EK TEMİNATLAR ARASINDA

Uzmanlar, Marmara Bölgesi’nde bofor’un 7’nin üzerinde olduğunu belirtiyor. Bunun ispatı için meteoroloji raporu istenebilir. Konut ve işyeri poliçelerinde fırtına teminatının yangın poliçelerinin bir ek teminatı olarak verildiğini söyleyen Selcen Gür, vatandaşlara konut ve işyeri yangın poliçelerini mutlaka yaptırmalarını tavsiye etti. Gür, “Konut sigortasının teminatları arasında fırtına teminatı varsa ilgili sigorta şirketiyle irtibata geçip hasar dosyası açtırılmalı ve eksperin hasar tespiti yapması beklenmeli” dedi. 

KASKO VE TRAFİK FARKLI

Fırtına sebebiyle araçlarda da büyük hasarlar yaşandı. Araca özel kasko sigortası kapsamında olan fırtına teminatının da bir ek teminat olduğunu kaydeden Selcen Gür, “Fırtına ile ilgili araçta oluşabilecek tüm hasarlar kasko poliçesi aracılığıyla ödenmektedir. Bunun için acentenizi arayıp hasar bilgisini paylaşmanız gerekiyor. Ancak vatandaşlarımız halen kasko ve trafik sigortasını karıştırıyor. Bu tür hasarlar sadece kaskodan ödenir, trafik poliçesi ise sizin kendi aracınızla karşı tarafa verdiğiniz hasarları kapsar. Trafik poliçesi temelde bir sorumluluk poliçesidir” dedi.

TARIM ALANLARI DAHİL

Tarım alanları ve seralar tarım sigortası kapsamında korumaya alınıyor. Eğer bu sigorta varsa kaybınızın tamamını da tarım sigortalarından alabiliyorsunuz. Hasar gören işyerlerinde de sigorta varsa hasarları karşılanıyor. Diğer yandan vatandaşların vefat durumunda hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası varsa, fırtına sonucu yüksek tazminat ödemeleri oluyor.

 

Zihniyetinizi Değiştirerek Zor Durumların Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?Hedeflerinize ulaşabilmenin mutlak en önemli kısmı, doğru zihniyete sahip olmayı gerektirir. Peki zihniyetinizi değiştirerek finansal olarak zor durumların üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

 

 

Etiketler Zarar Sigorta Lodos
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store