Para ve Stres İlişkisinin Reçetesi Var mı?

Paran fazla ya da az, herhalde sakinsin genelde... Peki kafanda seni kaygılandıran senaryoları çözümleyecek reçete var mı?

Arama motoruna gir, stres yaz yanına istersen birkaç kelime daha, yüzlerce reçete (!) bulursun. Oku, dinle, izle. Eee kafa yapın, karakterin değişecek mi, zincirlerini kırabilecek misin, mükemmeliyetçi olmaktan kurtaracak mısın kendini? Ya da ‘Hadi paramı yönetmek için şu finansal okuryazarlık dedikleri şeyin içeriğini mi öğrensem?' diyeceksin...

Sor kendine, dene, oluşmuş karakterin yani hayata bakışın, algılayışın, geleceğe yönelik kurguladığın senaryolar müspet anlamda değişebilecek mi? Ayağındaki değil, beyninde oluşmuş seni tutan zincirleri kırmayı deneyecek misin? ‘Mükemmeliyetçiyim’ dersin, peki yaşadığımız dünyada mükemmel insan gördün mü, var mı?

Ben ne hekimim ne psikolog… Sadece yaşamdan damıttıklarımı aktarmaya çalışıyorum. Kurgulamışsam, senaryo sadece alternatif maliyeti vereceğim kararlarımın minimumda olması içindir ve hukuk nosyonu ile çalışır kafam. En son aşamaya ulaşır zihnim anında. Kafamda zincir var mı? Hiç düşünmedim, yok herhalde, olmadı da, yüreğimin götürdüğü yere gittim cesaretle, bazen risk alarak da.

Mükemmel olmak ne demek bilemedim. Benim dışımdaki insanlara karşı saygı duyarak özgür hissettim kendimi, başkaları ne derse desin.

Para konusuna gelince… İşte bu somut, elle tutulur. İşte burada finansal okuryazar olma konusu gelir karşımıza. Derinliğine girmeyeceğim, okur öğrenirsiniz nasılsa, tasarrufu, birikimi, borç-alacak, yatırım her şey dahil akıllıca doğru şekilde yönetmeyi. Yeni müfredatlarda var mıdır bilmiyorum, mesela lise sıralarında, öğrenmek için parayı yönetmeyi. Tabii yönetmek için paran olması lazım diyen olabilir. O zaman lise sıralarında başlayacaksın hayallerine ulaştıracak paraları kazanmayı planlamayı. Üniversite diplomanı aldın, hoop gelsin paralar yok ki…

Paranın varlığı da yokluğu da değişik anlamlarda stres verebilir. Yeter ki iç dünyanızda akıl, bilgi, merak ve her daim umut olsun. Nasıl bir hayat, gerçekçi olarak arzuluyorsan ona göre yap planlarını. Parasız kalmamaya özen göster hayata atılmadan önce, parasızlık hasta edebilir insanı, borçla yaşamak bir noktaya kadar. Paranı yönetirken de fazla adrenalin arttırmaya çalışma, heyecanlar güzeldir ama akılcı olarak.

Stresli insanlar, endişeli ve vesveseli tipler, negatif düşünenler, bardağın hep boş tarafına bakıp sadece çirkinlikleri gözlemlemeye odaklanmış beyinler bırak iç huzuruna ve ruh sağlığına kavuşmayı bedensel olarak da diyabet, panik atak, böbrek sorunları, sırt ağrıları gibi çeşit çeşit rahatsızlıklara ve dahi hastalıklara davetiye çıkarmışlardır farkında olmadan. Her şeyi ve başkalarını kontrol etmeye çalışanlar, başkalarının, yakın çevresinin kendisi hakkında ne düşündüğünü dert edinenler, mükemmelliyetçi olma adına kendini kandıranların da huzura ve mutluluğa kavuşması zordur.

Stresin, özellikle kronik şekilde devam etmesi halinde, vücudumuzda yapma olasılığı yüksek olan tahribata dikkat çekmek isterim.

Kamp çadırını kurmuşsun şırıl şırıl akan çayın su sesini dinlerken, dışarıdan bir homurtu... Gelen ayı ise derhal stres hormonun devreye girer, göz bebeklerin büyür, enerjin tavan yapar, belki ayıdan hızlı koşma şansı verir sana pek ihtimal olmasa da. Bu güzel anlık ya da benzerlerinde günlük streslerdir.

Amma velakin kronikleşirse vesveselerin, kaygıların, ‘Ya olursa, ya olmazsa?’ senaryoların… İşte o zaman giderek düşebilir en değerli varlığın, iç huzurun ve sağlığın…

En rahat gözüken kişilerin hayatında bile strese neden olabilecek birçok sorun olabilir. Kimsenin hayatı mükemmel değil. Evrenin ana kurallarından biri, hiçbir şeyin mükemmel olmadığı… Mükemmellik diye bir şey yok. Kontrol edemediğimiz milyonlarca olay olabilir. Dolayısıyla değiştiremediklerine değil, kontrol edebileceklerine yoğunlaş.

Hadi, umutla neşe pompalayalım, kıralım olan zincirlerimizi, sahip olduklarımıza şükrederek, cesaretle, çok çalışarak akıllıca yürüyelim bu güzel hayatımıza…

Sevgi ile sağlıcakla kalın.

Etiketler para kaygı stres
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store