Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir?

Bir şirketin varlığını sürdürebilmesi için müşterisi ile ilişkilerinin iyi düzeyde olması gerekir.

Müşteriler, deneyimlerini yakınlarıyla paylaşmaktan çekinmez. İyi durumlar anlatıldığı kadar, kötü olaylar da müşteriler tarafından yayılır. Hatta olumsuz olanlar daha çabuk yayıldığı için şirketleri olumsuz etkiler.

Burada sosyal medyanın gücüne de şahit oluruz. Bilindiği üzere fenomenlerin sayısı gittikçe artıyor. Çoğu işletme tanıtımını onları kullanarak yapıyor. Bu tanıtımlarda oluşan iyi imaj sayesinde müşteriler artabiliyor. Aynı şekilde, yaşanmış kötü bir deneyim de sosyal medyada pek hızlı yayılıyor.

Müşterilerin memnuniyetini artırmanın en iyi yolu, beklentilerini bilmek ve ona göre geliştirmeler yapmaktır. Müşterilerin neler beklediğini anlamanın en kolay yolu da müşteri memnuniyetini ölçmekten geçer.

Müşteri Memnuniyeti Nasıl Ölçülür?

Müşteri memnuniyeti ölçmek için başvurulan ilk yöntem, müşteri memnuniyeti anketidir. Piyasadaki hazır anketleri kullanabilir ya da kendi sorularınızla bir anket yaratabilirsiniz. Memnuniyette etkili olan faktörleri ankete koymak gerekir.


Müşteri Memnuniyeti Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Hizmetin/ürünün kalitesi, fiyatı, ulaşılabilirliği, güvenilirliği, itibarı gibi faktörler müşterinin memnuniyetini etkilemektedir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800