Okullar başlamadan uyku düzenini tekrar oturtmak için bunları yapın

Bu yazımda sizlerle, çocuğunuzun uyku düzenini tekrar oturtmak için faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum;

Tatilin artık son günlerine geliyoruz, okulların açılmasına çok az zaman kaldı. Yazın çocuklarımız için en çok bozulan rutinlerden biri de uyku oldu. Geç saatlere kadar ayakta kalmalar, sabah geç kalkmalar her evde bir klasik oldu. Ama artık uyku düzenini tekrar oturtmak için harekete geçme zamanı geldi.

Bu yazımda sizlerle, çocuğunuzun uyku düzenini tekrar oturtmak için faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum;

·            Düzeni oturtmayı son günlere bırakmayın. Uyku saatini yavaş yavaş öne çekin. Aynı şekilde sabah kalktığı saati de.

·            Günlük uyku ihtiyacının karşılandığından emin olun. Yaş gruplarına göre günlük uyku ihtiyacı;

3-5 yaş için 10-13 saat, 6-12 yaş için 9-12 saat ve 13-18 yaş için 8-10 saat.

·            Uyku öncesi rutini oluşturun. Banyo yapmak, beraber kitap okumak gibi aktiviteler, çocuğunuzu sakinleştirir, uykuya geçişini kolaylaştırır.

·            Televizyon, cep telefonu, i-pad gibi elektronik cihazları uykudan en az 1 saat önce kapatın, bu cihazları odasında bulundurmayın.

·            Uykudan önce yemek yemenin, uykuya geçişi zorlaştıracağını unutmayın.

·            Kafein içeren yiyecek ve içecekleri tüketmesini engelleyin.

·            Çocuğunuzun odasının karanlık, sessiz ve ne çok sıcak ne de çok soğuk olmadığından emin olun.

·            Hafta sonu da aynı uyku rutinini devam ettirin.

·            Yetersiz uykunun, okul çağındaki çocukların bağışıklık sistemini, sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz şekilde etkilediğini; aşırı hareketlilik, uyumsuzluk ve sinirli olma hali gibi davranış problemlerine; dikkat dağınıklığı, hatırlama güçlüğü ve öğrenme bozukluğu gibi sorunlara sebep olabildiğini unutmayın.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store