Okul Sonrası Çocuklarla Nasıl Sohbet Etmeli?

Okulların açılmasıyla evdeki klasik sohbetlerden biri…

Okul bugün nasıl geçti? İyi…

Neler yaptınız?

Yaa, iyiydi işte. Her zamanki şeyler…

Çocuğumuz okulda neler yapıyor, hayatı nasıl, mutlu mu diye merak ediyoruz hepimiz.  Ancak genellikle bu tip kısa, geçiştiren cevaplarla karşılaşıyoruz.

Peki nasıl bir yol izlesek, daha kolay cevaplar alabiliriz?

  • Eve gelir gelmez çocuklar genellikle yorgun, aç veya oyun derdinde olabiliyorlar. Merak ettiklerimizi, çocuğumuz biraz dinlendikten ve sakinleştikten sonra sormamız daha etkili olabilir. Mesela, yemek sofrasında tüm aile bireyleri bir aradayken, herkes gününü anlatabilir.
  • Günün nasıl geçti gibi genel bir soru sormak yerine daha basit, pozitif sorular sorabiliriz. Bugün seni ne mutlu etti? Okulda komik bir olay oldu mu? X arkadaşınla oyun oynadınız mı? Bugün matematikte hangi konuyu işlediniz? vb.
  • Bizimle konuşmaya başladığında tüm dikkatimizi ona vermeye dikkat edebiliriz. Yani mümkünse elimizdeki işi veya cep telefonunu bırakarak.
  • Anlattıklarını detaylandırmak ve ilgilendiğimizi göstermek için  “Yaa, demek öyle oldu. Peki, sonra ne oldu? Sen ne hissettin?” gibi soru cümleleri kullanabiliriz.
  • Son olarak, bazen çocuklarımız günlerini paylaşmak istemeyebilirler, bu da gayet normaldir. Özellikle yaşları büyüdükçe özel hayatlarına müdahale gibi algılayabilirler. Bu onların kendi kimliklerini ve sosyal dünyalarını oluşturma yolunda gösterdiği doğal tepkilerdir. Burada bize düşen görev, paylaşmak istediğinde yanında olduğumuzu bilmesini sağlamak ve kendini rahat hissedeceği fırsatlar yaratmaktır.

Deniz Bayel'i Instagram'dan takip etmek için tıklayın. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store