Çocuğu Olanlara 6 Para Tavsiyesi!

Çocuğu olanlar para konularında nelere dikkat etmeli? Anneler ve babalar bütçelerini nasıl ayarlamalı, çocuklarına nasıl harçlık vermeli? İşte tüm detaylar...

MÜKEMMELLİK ARAMAYIN: Siz hiç mükemmel bir insanla tanıştınız mı? Mükemmel bir anne olmaya çalışmak yerine prensiplerinizi oluşturun.

BÜTÇE: Çocuğunuzun eğitimine, aktivitelerine, arkadaşlarının doğum günü hediyelerine, giyimlerine, hafta sonu planına yani paranız dahilinde nereye ne kadar harcayacağını planlayın. İpin ucu kaçmasın.

UNUTMAYIN: Çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için büyük paralar harcamanıza gerek yok. Sevginizi katarak, hayal gücünüzün de yardımıyla onun gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler planlayabilirsiniz.

HARÇLIK: 7 yaş sonrası haftalık başlatın. Arkadaşlarınınkine ve sosyal ortamınıza uyumlu olsun. Harçlığı ile ne yapacağı net olsun (tost ayran mı, oyuncaklar dahil mi?). Harçlığı ödül veya ceza yapmayın.

Harçlık vermek ile ilgili bilinmesi gereken detaylar!Harçlık nasıl olmalı, ne kadar olmalı ve çocuklar bu harçlığı nasıl harcamalı? İşte Özlem Denizmen'den çocuk ve harçlık konusunda tüyolar...

 ÖRNEK ANNE BABA: Çocuk evde konuşulanları değil, gördüklerini uygular. Annenin, beşinci çantasını alıp, çocuğa ‘sana ikinci topunu alamayız’ demesi çocuğu değersiz hissettirir.

‘PARAMIZ YOK’ DEMEYİN: Planımızda ‘yok’ deyin. Hem endişelenmez hem de ‘PLAN’ diye bir olgu ile tanışır.

Çocuğunuza öğretmeniz gereken 6 finansal bilgiÇocuğunuzun ileride finansal huzura kavuşmasını istiyorsanız, bazı alışkanlıkları şimdiden edinmesine yardımcı olmanızda fayda var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store