Annelere Kreş Desteği Ne Kadar?

Çalışan anneler, çocuğumu nereye bırakacağım, kreş masrafı çok fazla diye düşünüyor. Hem çalışma hayatında kadın istihdamını arttırmak hem de bu düşüncelere son vermek için ‘Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ hayata geçirildi.

Bu projeyle birlikte çalışan kadınlar her ay destek alacak. Peki şartları ne, kimler faydalanabilir? Gelin hep birlikte haberimize bakalım.

0-60 aylık yani çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar devlet size destek sağlayacak. 24 ay boyunca ödenecek miktar sayesinde hem çocuğunuz kreşe gidecek hem de eliniz rahatlayacak. Ön kayıt başvurularının devam ettiği proje için bazı şartlar bulunuyor.

Anne, kesin kayıt olduktan sonra son bir yılda aylık kazancını bildirmesi gerekiyor. Aylık kazancı asgari ücretin 2 katına çıkarsa bu projeden faydalanamıyor. Bu projede aynı zamanda ilk 13 bin anneye tek seferlik olmak üzere 650 liralık kırtasiye yardımı yapılıyor. Anne için hiçbir yaş sınırının bulunmamasının yanı sıra illere göre destek farkılılık gösteriyor.

Bu bir proje olduğu için pilot iller tercih edildi. İstanbul'dan 3.250, Ankara'dan 1.500, İzmir'den 1.500, Antalya'dan 1.500, Bursa'dan 1.250, Malatya'dan 750 ve Elazığ'dan 500 anne faydalanabilecek. Doğum izni olan anne bu projeden faydalanamıyor fakat süt iznine ayrılan anneler faydalanma hakkında sahip.

Bu projede en merak edilen konu ise işten ayrılan annenin faydalanıp faydalanmayacağı. Sigorta şartı olduğu için işten ayrılan anneler sadece 3 ay bu desteğe hak kazanacak. Bilindiği üzere Türkiye'de 3 ay eğitim arası var. Anneler bu dönemde çocuklarını okula göndermiyor. Fakat yaz okuluna giden çocuğunuz varsa ve bunu belgelerseniz yardım almaya devam edebilirsiniz.


Projede destek 24 ay sonra sona eriyor. Çocuğunuz ilkokula başladığı andan itibaren de yardımlar kesiliyor. Birden fazla çocuğun destek alması ise mümkün değil.

PROJEYE NEREDEN BAŞVURULUR?

Projeye e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
ayşegül tekin
merhabalar,benimde bir çocuğum var ama çalışmıyorum. daha doğrusu işsizlik sıkıntısı ve bebeğimin engelinden kaynaklı çalışamıyorum.işkurda kayıtlıyım bir türlü nasip olmadı...çocuğumu kreşe götürüp kendime de bir iş bakmak istiyorum bu şekilde faydalanma şansım var mı? not: pilot seçilen bölgelerde kalmıyorum,hakkarinin yüksekova ilçesinde ikame etmekteyim.