En Sevilen Netflix Dizilerinden Öğrenilen Para Dersleri

Netflix dizleri günlük yaşamımızda uygulanabilecek birçok öneri sunuyor! İşte çok sevilen Netflix yapımlarından öneriler ve öğrenilebilecek para dersleri!

1 5 House of Cards

House of Cards


Netflix, 2013'te ilk orijinal içeriği olan House of Cards'ı yayınlayarak nabız yokladı ve tabiri caizse patladı gitti!

Bununla birlikte, eğer diziyi izlediyseniz, hırs ve aldatma ilgili bu politik dramadan hangi olumlu para dersinin çıkarılabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Pekâlâ, Frank Underwood (Oscar ödüllü Kevin Spacey tarafından canlandırılmıştır) bunu şu ünlü vecizeyle en iyi şekilde ifade etmiştir: “Para, Saratoga'da 10 yıl sonra dağılmaya başlayan büyük malikanedir; güç, yüzyıllardır ayakta kalan o eski taş binadır.”

Para dersi: Para her şey değildir. Frank Underwood'un yöntemleri acımasız, manipülatif ve genellikle korkutucu olsa da bu sözlerle doğru bir noktaya değiniyor. Bazen kendimizi zenginlik arayışına o kadar kaptırırız ki hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu gözden kaçırırız. Ayrıca, parayla olan ilişkimiz aşırı strese ve hatta yanlış finansal kararlar almaya yol açabilir. Daha mutlu bir yaşam sürmek için para değerlerinizi yeniden tartmak için Underwood'dan aldığınız mesajı kullanın! Kim bilir belki de paraya ulaşmanın yolu doğru DAVRANIŞı edinerek PARAYLA OLAN İLİŞKİNİZİ geliştirmekten geçiyordur.

 

2 5 Stranger Things

Stranger Things


Stranger Things’in yaratıcıları daha iyi bir dizi ismi bulamazlardı çünkü bu yapım gerilim, korku ve açıklanamayan olayların kusursuz bir karışımı! Aynı zamanda sadakat, içgüdünüzü dinlemek ve cesaret hakkında öğrenilecek hayat dersleri de var. Bunların dışında, Winona Ryder'ın canlandırdığı karakterin sorularına cevap bulmak için evini her talan edişinde ortaya çıkan büyük bir para dersi var. Bu bölümleri izlerken “Umarım duvarlarını onaracak parası vardır!” diye düşündüğün oldu mu?

Para dersi: Acil durumlar için bir fona sahip olmak her şeydir. Hayatın size ne zaman ani bir araba arızası, işten çıkarma veya tıbbi bir masraf gibi kötü sürprizler yapacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle, acil durum fonunuzu oluşturarak beklenmedik durumlara hazırlanmak her zaman en iyisidir. Ekonomi uzmanlarına göre, yaklaşık 3-6 aylık yaşam giderlerinizi bir kenara ayırmalı, ayırdığınız parayı kolay erişilebilir bir hesapta tutmalı ve sadece çok gerekliyse çekmelisiniz.

3 5 Luke Cage

Luke Cage


İnsanüstü bir güce ve kurşun geçirmez bir tene sahip ve şimdi Harlem sokaklarında suçla savaşan eski bir hükümlünün hayatından kesitler sunan bu Marvel yapımı oldukça sevildi. Senaryo yolsuzluk, hırs ve güç arayışı etrafında şekillense de Luke Cage'in alçakgönüllü iş ahlakını- özellikle de dizinin başında görmezden gelemezsiniz. Kanun dışı işler yapan biri olarak süper kahraman potansiyelinden yararlanmadan önce, Cage gündüz vakitlerinde yer süpürüyor, geceleriyse bulaşık yıkıyordu.

Para dersi: Acele edin ve şansınızı zorlayın! Her hafta 1-2 ek iş için rahatlıkla birkaç ekstra saat bulabileceğinizi görünce şaşıracaksınız. Bu yan geliri öğrenim borcunuzu ödemek için kullanabilir veya aile evinden taşınmak için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bir mentorluk işine başlamak, el emeğinizi paraya dönüştürmek veya Uber veya Lyft için sürücülük yapmak gibi aklınıza gelebilecek pek çok farklı alternatif var.

 

4 5 Unbreakable Kimmy Schmidt

Unbreakable Kimmy Schmidt


Kimmy Schmidt, 15 yılını bir tarikat lideriyle birlikte geçirdiği bir sığınaktan kurtarıldıktan sonra 21. yüzyıldaki büyük şehir yaşamına sınırlı kaynaklarla ve çok da şehirli sayılmayan zihniyetiyle uyum sağlamaya çalışıyor. Ne yazık ki, her zaman iyimser ve parlak giyimli Kimmy, dizi boyunca para derslerini zor yoldan öğrenmek durumunda kalıyor. Misal, Kimmy'nin sahip olduğu 13.000 doların tamamı henüz ilk bölümde çalınıyor :D Ayrıca, zengin patronu da para konusunda oldukça pervasız!

Para dersi: Finansal okuryazarlık güçtür. Bu gerçek, gelir seviyeniz ne olursa olsun geçerlidir. Finansal bilginizi güçlendirmeye başlamanın ve mali durumunuz için bir plan bulmanın vakti geldi bile. Paranızı kontrol altına almanın en iyi yollarından biri, birikimlerinizi otomatiğe bağlamaya başlamaktır. Belirli uygulamalarla ya da banka hesaplarıyla, maaşınızın belli bir yüzdesini otomatik olarak tasarruf hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Tasarruflarınızı otomatikleştirmek, varsayımları ortadan kaldırır ve finansal durumunuz söz konusu olduğunda size kafa rahatlığı sağlar.

5 5 Fuller House

Fuller House


Yeni oyuncu kadrosu ve yenilenmiş bir senaryo ile geri dönen diziler bugünlerde çok rağbet görüyor ve Fuller House da bu içeriklerin içinden en popüler olanlardan biri. Elbette, Emmy kazanmamış olabilir, ancak büyürken deneyimlediğiniz o iyi hissettiren aile değerlerini benzersiz bir nostaljilikle geri getiriyor. Fuller House, onlarca yıl sonra Tanner ailesinin hikayesini kocasının ölümünün ardından DJ’in 3 oğlunu büyütmek için eve döndüğü andan itibaren başlatıyor. En büyük Tanner, kız kardeşi Stephanie'nin yanı sıra en iyi arkadaşı Kimmy Gibbler'ın da yardımını alıyor. Başarılı sayılabilecek bir Catering & Event Planning işi olan bir anne olan Kimmy'nin aksine, Stephanie daha 1. sezonda partilerden, eğlence ve etkinliklerden feragat etmek zorunda kalıyor… Öğleden önce uyanmaya ve yeğenlerine karşı sorumlu bir teyze olmaya alışması gerektiği için şok yaşıyor.

Para dersi: Üniversiteden henüz yeni mezun olmuş olsanız da gerçek bir yetişkin gibi davranmanızın beklendiği durumlarla karşılaşabilirsiniz.

U.S. News & World Report'a (2016) göre, Amerika’da ortalama bir üniversite mezununun öğrenim borcu 37.000 doların üzerinde ve bu çok büyük bir yük! Ancak, YOLO* fırsatlarını yeniden gözden geçirerek, imkanlarınız dahilinde yaşayarak ve çeşitli sağlıklı finansal kararlar vererek, kendinizi uzun vadeli bir başarıya hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800