En çok konuşulan kripto para birimleri

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi. İşte en çok konuşulan kripto para birimleri:

1 5 Bitcoin
Bitcoin

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin'e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı.

2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak "1. nesil blockchain" olarak adlandırıldı. Bitcoin herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı değil. Fiziksel olarak basılan bir para değeri de değil.

Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistem. Bu matematik formülü herkese açık ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabiliyor.

2 5 Ethereum
Ethereum

Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistem. Genel olarak bir alt coin statüsünde görülse de Ethereum esasında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistem.

Ethereum kısaca, güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemi. Amaç Bitcoin’inde bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamak. Ethereum’un kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde birçok alt coin çıkarılmasına olanak sağlıyor.

3 5 Litecoin
Litecoin

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilmiş. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmakta. Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve bu alanda başarılı olmuş. Litecoin blockchain’i, Bitcoin blockchain’in aksine daha hızlı blok oluşturuyor. Ve blok oluşturma hızı Litecoin’e işlemlerin onaylanmasında daha hızlı olmasını sağlıyor.

4 5 Cardano
Cardano

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’dur. Cardano, kripto para göndermek ve almak için kullanılabilecek ADA kripto sistemine sahip bir platform. Bu kripto para paranın geleceğini temsil ediyor ve kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı, doğrudan transferleri mümkün kılıyor.

Cardano yalnızca bir kripto para birimi değil, ayrıca her gün dünyadaki bireyler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından kullanılan finansal uygulamaları yürütebilecek teknolojik bir platformu. Bu platform, sistemde daha kolay güncelleme yapabilme ve yumuşak çatallanmalarla yükseltme yapılabilmesini kolaylaştıracak bloklar halinde inşa ediyor. 

5 5 Monero
Monero

2012 yılında Cryptonote şirketi tarafından piyasaya sürülen Bitcoin’den daha farklı özelliklere sahip. Monero’nun kullanıcılarına sağladığı gizlilik sayesinde finansal mahremiyetine özen gösteren yatırımcılar her türlü alım satım işlemlerini ve bu işlemlerin yönlerini istedikleri gibi gizleyebiliyorlar.

Monero gizlilik özelliğinin yanı sıra kullanıcıların isteğine göre yaptıkları işlemi şeffaf bir şekilde paylaşmasını da sağlıyor. Bu özellik de Monero kullanıcılarına çift taraflı kullanım şansı sağlıyor.

*Kaynak

Yorumlar
Kalan Karakter 800