Kredi Puanım Neden Düştü?

Para durumunuzu düzenli olarak izlerseniz, kredi puanınızın düştüğünü de fark edebilirsiniz. "Kredi puanım neden düştü" diye merak ediyorsanız, merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Kredi puanınız, hayatınız üzerinde büyük etkisi olabilecek önemli sayı. Borç verenlere kredi itibarınız hakkında çok şey söyleyebilir. Para durumunuzu düzenli olarak izlerseniz, kredi puanınızın düştüğünü de fark edebilirsiniz. "Kredi puanım neden düştü" diye merak ediyorsanız, merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Bu beklenmedik düşüşün arkasındaki nedenlere daha yakından bakacağız. Ayrıca, kredi puanınızı tekrar doğru yola sokmanın yollarını da keşfedeceksiniz. 

Kredi puanınızın düşmesine neden olabilecek 5 faktör

Kredi puanı, kredi raporunuzun bir yansımasıdır. İşte kredi puanınızın düşmesinin nedenlerinden bazıları:

1. Kredi kartı borçları

Kredi puanını kişinin mevcut para durumu etkiler. Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının çok olması, bankaların geri ödeme yönünden yaptıkları değerlendirmelerde olumsuz görülür ve kredi skorunuzu düşürür.

2. Kaçırılan ödemeler

Kredi kartı, kredi ödemenizi geç yapmanız veya hiç yapmamanız, kredi raporunuzda daha düşük bir kredi puanına yol açar.

Bankalar, düzenli olarak zamanında ödeme yapabilen kişilere borç vermeyi tercih eder. Daha düşük bir kredi puanı, potansiyel borç verenlere zamanında ödeme yapma konusunda tutarlı olmadığınızı gösterebilir. 

3. Kredi kullanım oranı

Kredi kartı borcunuz varsa, bakiyenizi tam olarak ödemediğiniz her ay büyüyebilir.

Artan miktarda dönen borç, kredi kullanım oranınızın artmasına neden olur. 10.000 TL'lik bir kredi limitiniz ve 5.000 TL’lik bir bakiyeniz varsa, kullanım oranınız %50'dir.

Pek çok uzman, puanınızın olumsuz etkilenmemesi için kredi kullanım oranınızı düşük tutmanızı tavsiye ediyor. 

4. Eski bir hesabı kapatma

Borcunuzu ödedikten sonra bir hesabı kapatmak cazip gelse de bu kredi puanınızın düşmesine neden olabilir. Eski hesaplar, kredi geçmişinizin olumlu bir özelliği olarak kabul edilir. Sonuçta, kredinizi uzun bir süre sorumlu bir şekilde yönetebildiyseniz, borç verenler sizinle çalışmak ister. Daha eski hesapları kapattıkça, kredi hesaplarınızın ortalama yaşı düşecek ve muhtemelen kredi puanınızı da aşağı çekecektir.

5. Kredi raporunuzda kötü notlar

Kredi puanınızda büyük bir düşüş, yakın zamanda bir haciz veya iflasın sonucu olabilir.

Unutmayın, günün sonunda her şey kredi ve kredi kartını akıllıca kullanmakla ilgili…

Haftanın Özeti: Paradan HaberlerBu haftanın paradan haberlerini sizler için derledik:

 

 

 

Etiketler Kredi Notu
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store