Kredi Kullanma Kararını Verirken 5N 1K

Kredi kullanmak mı istiyorsunuz? Kredi kullanmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

1.Ne Getirecek, Hedefime Uygun mu?

Kişisel bilançonuza olumlu katkısı olmalı, değeri artacak bir varlık ya da çocuğunuzun eğitimine yatırım yapmak için anlamlı olabilir.

Yanlış harcama alışkanlıklarınız nedeni ile dizginlenemeyen kredi kartı borcunuz var ve devamlı asgarisini ödeyerek gecikme faizine de katlanmak zorundaysanız onu vadeye yayarak daha düşük maliyetli kredi ile yapılandırabilirsiniz. Ama bunu günü kurtarmak için değil borç batağından kurtulmak için yapmalı ileride tekrar borç sarmalına girerek kredi arayışında olmamalısınız.

Ya da kulaktan dolma değerinin artacağını duyduğunuz altın, dolar, hisse senedi gibi getirisinin sizin faiz yükünüzden fazla olacağının hiçbir garantisi olmayan yatırım araçlarına aktarmak için kullanmamalısınız. Bu tarz yatırımları araştırarak ve borçla değil kendi birikiminiz ile yapmanız en doğrusu.

2.Neden Bu Tutarda Kullanıyorum? 

İhtiyacınız olan rakamı net belirleyin, fazlası ek finansal yük getirir gereksiz yere faiz ödersiniz. İhtiyacınızın altında da belirlemeyin tekrar gerek olduğunda kredi alma imkanınız sınırlı olabilir.

3.Nasıl Ödenecek?

Kredi vadesi boyunca gelir yaratma gücünüz nasıl, iş güvenceniz var mı? Evde tek gelir mi yaratılıyor? Başka gelir var mı? Beklenmeyen bir gelir kaybı olursa acil durum fonunuz var mı? Yani minimum üç aylık sabit giderlerinizi ve kredi borcunuzu karşılayabilecek misiniz?

4.Ne Zaman Bitecek?

Vadesi size uygun mu? Bu dönem boyunca başka büyük harcamanız olacak mı? Toplam maliyet hesabı yapın vade uzadıkça faiz yükünüz, dolayısıyla maliyetiniz artar. Sizi zorlamayacak, gelirinize uygun en düşük vadeyi seçin.

5 yıldan uzun vadeli konut kredileri bazen yorucu olabiliyor, kapatmak istediğinizde bir bakıyorsunuz kapatma kararı avantaj getirmiyor. 

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat

Konut kredisi kullanırken aylık taksit tutarınız dahil tüm borç ödemeleriniz dahil toplam hane gelirinizin yüzde 40’ını diğer kredilerde ise yüzde 25’ini aşmasın.

5.Nereden? 

Tüm bankaların faiz oranları, masrafları dahil toplam geri ödeme tutarlarını karşılaştırıp en düşük olanı seçmelisiniz. 

VE

1.Kim?

Kim için borçlanıyorsunuz kendiniz ve ailenizin refahı için mi? Yoksa tanımadığınız bir daha hiç görmeyeceğiniz insanları etkilemek, ‘Arabası da son model…’ dedirtmek için mi?

Bu sorulara içten cevap verdiğinizde zaten kendiniz aileniz için en doğru kararı vereceksiniz.

 

Etiketler para kredi ev araba
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store