Eşten Habersiz Kredi Çekmek Boşanma Sebebi

Eşinin bilgisi olmadan bankadan kredi çekmek hukuken boşanma nedeni... Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onayladı ve "eşten habersiz kredi çekmenin güven sarsıcı davranış olduğuna" hükmetti....

Yargıtay, boşanma davalarında emsal niteliğinde bir karara imza attı. 

Eşinden habersiz kredi çekmek, kusurlu davranış sayıldı. 

Davaya konu olay Balıkesir'de yaşandı. Edremit'te ikamet eden çift, boşanmaya karar verdi.

Davalı kocanın eşine haber vermeden bankadan kredi çekmesini "güven sarsıcı davranış" olarak nitelendiren Mahkeme, tarafları boşadı.

Davacı kadına nafaka ödenmesine karar verildi.

Yargıtay'a taşınan dosya ilgili hükümde de emsal karar geldi. Mahkemenin boşanma sebebi olarak saydığı "eşten habersiz kredi çekmenin, güven sarsıcı davranış olduğu" vurgulandı....

Ailemizle konuşmadığımız para konularını nasıl aşabiliriz?Verdiğim seminerlerde onlarca katılımcıya (kadın-erkek karışık olarak) aşağıdaki soruyu sorduğumda iki farklı yanıtla karşılaşıyorum. Bu kısımda cinsiyetlere göre farklılık olduğunu göreceksiniz.

 

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan kararla ilgili olarak sosyal medya hesabından “Eşinden habersiz kredi çekmek güven sarsıcı davranış olmakla boşanma sebebidir” şeklinde karar verdiklerini açıkladı. Gençcan, bu konudaki kriterlerini ise şöyle açıkladı:

“1- Ekonomik sadakat, eşlerin birbirinden habersiz borçlanma yapmamasını gerektirir.

 2- Çekilen kredi, güveni sarsacak ölçüde önemli miktarda olmalıdır.

3- Evlilik olanı biteni bilme hakkını içerir, gizli kapaklı işleri değil.” 

Yorumlar
Kalan Karakter 800