Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Konut kredisi ile ev sahibi olmaya karar verdiyseniz, işte başvuru yaparken bilmeniz gerekenler...

Ev almak belki de hayatımızın en büyük satın alımlarından biri ve başını sokacak, kendine ait bir eve sahip olmak, kişiye huzur, güven, güç verir.

Eskiden ev almak için emeklilik zamanında alınan toplu para beklenir, gidilir nakit olarak ev alınırdı. Şimdi ise Mart 2007'de yürürlüğe giren kanun ile mortgage (konut kredisi) diye bir sistem var. Bankadan konut kredisi kullanarak kira öder gibi ev sahibi olabiliyoruz. Kredi kullanırken satın alınan ev üzerine, banka tarafından kredi riskini karşılayacak tutarda ipotek koyulur. Evin değerinin beşte birini peşin verip kalanını kredilendirebiliyoruz. 200 bin lira değerinde bir ev için 40 bin lira peşinatınız olmalı.

 TÜİK Konut Satış İstatistiklerine göre; Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %62,4 oranında artış göstererek 38 575 olmuş. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %33,3 olarak gerçekleşmiş.

Konut kredisine başvurmadan önce bilinmesi gerekenler

Konut kredisi kullanmadan önce evde bir hesap yaparak aylık ev için ne kadar ödeme yapabileceğinizi bilin. Aylık tüm borç ödemelerinizin toplamı gelirinizin yüzde 40’ını geçmemeli. Örneğin, 2000 liralık geliriniz varsa ve başka borcunuz yoksa aylık ev kredisi ödemeniz 800 lirayı geçmesin. Bu evin huzuru için çok önemli. Bütçenize göre ne kadar kredi kullanabileceğinizi ve aylık ödeme gücünüzü hesapladınız. Harcama planınızı da biliyorsunuz.

Uzun vadeli bir borçlanma olacağı için önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar olup olmayacağını düşünün.

Kredi notunuzu öğrenin. Ne kadar konut kredisi kullanmanız gerektiğini ve ödeme gücünüzü biliyorsunuz, bütçenize uygun olan evi de buldunuz, kredi notunuz da uygun şimdi sıra geldi kendinize uygun bankayı bulmakta.

İnternette kredi karşılaştırma sitelerinden konut kredilerinin faiz ve maliyetlerini araştırdıktan sonra ilk önce gelirinizin yattığı banka ile mutlaka görüşün. Size özel konut kredisi kullanma şartlarını ve maliyetlerini öğrenin. Kendinize uygun olan bankaya da karar verince isterseniz şubeye gitmeden bilgisayar başında hızlıca başvuru formu doldurarak konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. İnternetten online başvuru formu doldurarak yapacağınız bu başvuru ön onay niteliğindedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen evraklar ile birlikte yine şubeye gitmeniz istenecektir. Konut kredisi başvuru için gerekli belgeler;

·       Nüfus cüzdanı

·       Adresi gösterir ikametgâh veya son üç aya ait fatura

·       Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu

·       Gelir durumunu gösteren belge;

Ücretli olarak çalışıyorsanız; 1 aydan eski olmayan, maaşta haciz/kesinti olup olmadığına dair bilgileri ve işyeri sicil numarasını içeren gelir yazısı, 2 aydan eski olmayan bordro belgesi.

Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız; Güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi veya güncel işletme hesap özeti

Emekliyseniz; SGK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısı veya Emekli Sandığı’ndan emekli olunması durumunda emekli tanıtım kartı. Emekli kişi aynı zamanda çalışıyor ise, yukarıdaki belgelere ek olarak işyerinden alacağı bordro ya da gelir yazısı ile işveren tarafından SGK destek priminin ödendiğini gösterir belge.

Gelir durumunuzu ve evraklarınızı inceleyen banka, eğer tüm koşulları sağlıyor iseniz kredi işlemlerinizi başlatır.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800