Ön Ödemeli Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ön ödemeli kart, kredi kartınla yapabileceğin birçok işlemi yapabileceğin, nakit taşıma derdini ortadan kaldıran ve herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan harcama yapabilmeni sağlayan bir ödeme aracı.

Ön ödemeli kart, kredi kartınla yapabileceğin birçok işlemi yapabileceğin, nakit taşıma derdini ortadan kaldıran ve herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan harcama yapabilmeni sağlayan bir ödeme aracı.

Ön ödemeli kartlar bazı avantajlar sunabiliyor. Bu yüzden pek çok kişi ön ödemeli kart kullanıyor. Bazıları çok yönlülükleri ve faturaları ödemekten perakendeye kadar tüm para harcamalarında kolaylıkla kullanılabilmeleri nedeniyle onları tercih ediyor.

Ön ödemeli bir kart kullanmanın avantajları:

  • Kredi kartı alamayan kişiler için, ön ödemeli kart taşımak, nakit taşımak zorunda olmadıkları anlamına gelir.
  • Harcamalarını yönetmekte güçlük çeken kişiler için ön ödemeli kartlar, harcama alışkanlıklarını kontrol etme görevi görebilir.
  • Üniversite öğrencileri için kredi kartlarına bir alternatif olarak, bir yandan önemli bütçe dersleri verirken diğer yandan ebeveynlerin çocuklarının aşırı harcamalarından korunmasına yardımcı olabilirler.
  • Seyahat ederken nakit kaybına karşı potansiyel koruma sağlarlar.

 Küçük zorlukları da olabilir:

  • Kredi kartı gibi kredi avansı vermiyorlar. Yani ön ödemeli kart bakiyenizi aşan bir acil harcamanız varsa, kart sınırlı kullanıma sahip olacaktır.
  • Ön ödemeli kartlar; hesap açma ücretleri, işlem ücretleri ve aylık ücretler dahil olmak üzere hatırı sayılır ücretlerle gelebilir. Bakiyeye bağlı olarak, ücretler nakit değerinizin yüksek bir yüzdesini temsil edebilir.
  • Kredi kartında olduğu gibi ödül puanları veya iskonto kazandırmaz.

Ön ödemeli bir kart düşünüyorsanız, karşılaştırmalı alışveriş yaptığınızdan emin olun. Ücretler büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle uygun bir kart arayın. Ve para sıkıntısı çekmemek için mevcut bakiyenizin farkında olun.

Harcamalarınızı Nasıl Kontrol Altına Alabilirsiniz? Özlem Denizmen programının 'Özlem'e Sor' bölümünde harcamalarını kontrol altına almak isteyen Ülkü Hanım’ın sorusunu yanıtlıyor!

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800