Kağıt Paralar ATM İçinde Dezenfekte Edilebiliyor

İTÜ ARI Teknokent firması Money Shower, ATM'lerdeki kağıt paraları koronavirüs dahil tüm bakteri ve virüslerden yüzde 99 oranında arındıran kağıt para dezenfeksiyon modülü geliştirdi.

Money Shower Kurucu Ortağı Furkan Eruçan Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, kağıt paraların bir ayda 150 farklı insan eline değdiğini belirtti. 
"Yapılan araştırmalara göre, Avrupa ülkelerindeki kağıt paralar üzerinde ortalama 500 farklı çeşitten oluşan 26 bin bakteri bulunuyor. Türk paraları da aynı miktarlarda bakteri barındırıyor. Bu sayılar insanları hasta etmek için yeterli." dedi.

UVC ışığın tüm bakteri ve virüsleri yok ediyor
UVC ışığın tüm bakteri ve virüsleri yok ettiğini öğrenerek bir iş fikri geliştirmeye başladığını anlatan Eruçan, şirketin diğer kurucu ortağı Kübra Karakoç'un mikrobiyoloji konusundaki desteğiyle birlikte UVC ışıktan verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başardıklarını, bu teknolojiyi ATM'ler üzerinde test edip, patentlerini aldıklarını söyledi.

Kağıt paraları toplayıp yakmak çözüm değil
Çin'in piyasadaki kağıt paraları toplayarak yaktığını ancak bunun da bir çözüm olmadığını belirten Eruçan, piyasaya yeni sürülen paraların da aynı şekilde onlarca insan tarafından elden ele geçtiğini ve kısa zamanda eski paralarla aynı duruma geldiğini belirtti. 

"Koronavirüs dahil anlık dezenfeksiyon sağlıyor"
Money Shower Kurucu Ortağı Furkan Eruçan, Türkiye'nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirdiklerini söyledi ve geliştirdikleri kağıt para dezenfeksiyon modülünün hali hazırda var olan tüm ATM'leri 15 dakikada hijyenik ve çevreci ATM'lere dönüştürdüğünü anlattı.

Eruçan, ATM'lerde kağıt para dezenfeksiyonu sağlayan ürünlerine ek olarak, Thing Shower olarak isimlendirdikleri, cebe sığabilecek şekilde taşınabilir boyutta elektronik dezenfektan geliştirdiklerini de ifade etti.

Yorumlar
Kalan Karakter 800