Şirketler Uzaktan Çalışma Yöntemine Mi Geçiyor?

Pandemi ile birlikte çoğu şirket ve işletme uzaktan çalışma yöntemine geçti. Uzaktan çalışma yöntemine geçmenin yanı sıra bu çalışma yönteminin devamlılığı da merak konusu. Şirketler uzaktan çalışma yöntemine mi geçiyor?

Pandemiyle çalışma hayatına giren "uzaktan çalışma" kalıcı olma yolunda. Küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer'in Türkiye'de yaptığı araştırmaya göre, uzaktan çalışmanın kalıcı olması yönünde firmalar çalışma içinde.

Araştırma sonuçlarına göre; firmaların yüzde 45,1’i yani yaklaşık yarısı uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi hedefliyor.

Yüzde 94,7 ile merkez ofis çalışanları uzaktan çalışma planlanan pozisyonlar arasında ilk sırada yer alıyor. Ardından yüzde 77,9 ile bilgi işlem, yüzde 56,8 operasyon, yüzde 46,3 ile saha satış, yüzde 22,1 ile üretim departmanındaki beyaz yakalı çalışanlar geliyor.

Yan Haklarda En Çok Kesinti Yol Yardımında Oldu

Araştırma ile, uzaktan çalışmada herhangi bir hak kaybı olup olmadığını da incelendi. Firmaların yüzde 92,9’u maliyet tasarrufu amacıyla yan hakların kapsamında veya tutarında bir düşüş gerçekleştirmezken, yüzde 7,1'i yan hakları azalttı.

Yan haklarda en çok kesinti yüzde 66,8'le yol yardımında oldu. Anketin sonuçlarına göre; firmaların sadece yüzde 12,9’u işçi çıkarımı planlamıyor. Firmaların yüzde 82,8’i pandemi sebebiyle ücretsiz izin uygulaması gerçekleştirdi. Yüzde 61,2’si izinler kapsamında bir aksiyon almazken, aksiyon alan firmaların oranı yüzde 38,8. Alınan aksiyonlar arasında toplu izin uygulaması ilk sırada geliyor.

 

Etiketler uzaktan çalışma
Yorumlar
Kalan Karakter 800