Kariyerinizde Gelişmek İçin İpuçları

''Kariyerimde gelişmek istiyorum, maaşım artsın istiyorum, ne yapacağım?'' diye soruyorsanız, önce aksiyon planını hazırlamalısınız. İşte size kariyerinizde gelişmek için birkaç ipucu...

Hiçbir para konusu çözümsüz değildir. Yeter ki sağlığınız yerinde olsun. Yapılacak en önemli şey: İşimize dört elle sarılmak. Bulunduğunuz konumu korumaya çalışın ve yaptığınız işte en iyi siz olun.

1) İşe Giderken Şarkı Söyleyin
Hayatınızın büyük kısmını geçirdiğiniz yere, yani iş yerinize mutlulukla gitmeniz performansınızı doğrudan etkiler. Performansınız da alacağınız ücret zammını.

2) İş yerinizde Vazgeçilmez Olun
Patronunuz veya yöneticiniz, sizin olmadığınız düşündüğünde paniğe kapılıyor mu? Neden? Sizin olmadığınızda hangi işler aksıyor? Kendinizi iyi tanıyorsunuz. İyi olduğunuz yönlerinizi ortaya koyun. İş yeriniz de vazgeçilmez olun.

3) Kariyerin İçin Nelerden Feragat Edersin?
Rahatımdan vazgeçmem diyorsanız zaten yapacak bir şey yok. Rekabet almış başını gidiyor. Proje üretin, yeni fikirler geliştirin. Siz bir şeyden vazgeçin ki şirketiniz de size karşılığını versin.

4) Sorumluluk Verilmez, Alınır
Kendinizi gösterebilmek için sorumluluk isteyin. Şirketteki önemli toplantılara katılmaya, alınan kararlarda etkili olmaya çalışın.

5) Terfi Etmenin Yollarını Arayın
Kendinizi 5 yıl sonra hangi konumda görüyorsunuz. Hedeflerinizi, yapmak istediklerinizi, yöneticilerinizle paylaşın ve size geri bildirim yapmalarını sağlayın. Dürüstçe kendinizi eleştirin. Kariyer gelişimini yalnızca terfi olarak görmeyin. Kendinize yatırım yapın.

6) Yeteneklerinizi Keşfedin

Kariyerinizle ilgili mesleki eğitim programlarına veya kendinizde eksik, zayıf bulduğunuz kişisel gelişim programlarına yazılın. Ama, meslek kadar önemli olan da yeteneklerinizi de keşfedin. 

7) 3 Lisan 3 İnsan
Bildiğiniz bir dil yoksa öğrenmek için çalışın. Varsa da ikinci ve hatta üçüncüyü öğrenmek için zaman yaratın. 

8) Patronu Şaşırtın
Sizinle aynı işi yapan kişiler varsa siz en verimli çalışan kişiler olun. Sizden bekleneni değil, fazlasını yapın. Erken gelin işe veya geç çıkın. Hafta sonu gönüllü olarak projelerde yer alın. Yöneticilerini şaşırtacak işler yapın.

9) İşinize Dört Elle Sarılın
Hiç kimsenin hayatı tozpembe değil. İşinizle dışarıdaki hayatı ayırın. Unutmayın; sokakta her gördüğünüz insanın en az bir sorunu var. Sorunlara değil, çözüme odaklanın. İşinizdeyken beden, beyin ve ruhen orada olun.

10) İsteyin (Kadınlar Özellikle Siz)
Bütün yukarıdakileri uyguladıysanız, yöneticinizle oturup kariyer planı yapın, isteyin. Kaybedecek neyiniz var mı?

Zam isterken asla söylememeniz gereken 9 şeyZam istemek çok kolay bir şey değil. Durumu daha da zorlaştırmamak için sakın bu cümleleri kurmayın!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800