Performansınızı İyileştirmek İçin Ne Yapmalısınız?

Kendinizi geliştirirken performansınızı iyileştirmek oldukça önemli. Daha verimli bir şekilde performansınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Bir ürün satarken, bir hizmet satarken veya bambaşka bir iş ile uğraşırken o işteki performansınızı geliştirmenin yolu tavsiye istemek olur. Bu yöntem basit görünse de oldukça etkili.

Tavsiyeleri belirsiz yorumlar olarak görseniz dahi burada önemli olan sizin tavsiyeleri etkili bir şekilde yönetebilmeniz.

Bunun yanı sıra yaptığınız bir işle ilgili tavsiye istemek insanları, müşterileri, kullanıcıların daha kibar olmasını sağlar ve olumsuz bir deneyim yaşamış olsalar dahi bunu dile getirmezler. 

Geri Bildirim Sormayın - Tavsiye İsteyin

Bir çalışmada, araştırmacılar 200 kişiden bir iş başvurusu hakkında bilgi vermelerini, bazılarından başvuru hakkında geri bildirimde bulunmalarını ve diğerlerinden de tavsiye vermelerini istedi. 

Geri bildirimde bulunanlar muğlaktı ve uygulamadaki eksikliklerden övgüyle bahsetti. Tavsiye vermeleri istenen kişiler daha eleştirel ve eyleme geçirilebilir girdiler verdiler. Aslında, tavsiye verenler yüzde 34 oranında daha fazla iyileştirme alanı hakkında yorum yaptı ve iyileştirme için yüzde 56 daha fazla etkili oldu. 

Örneğin; satış sunumunu yaptıktan sonra sahnenin dışına çıktığınızı hayal edin. Daha sonra size geri bildirim vermesi için bir izleyici seçtiğinizde ne oluyor? Gelecekte bu sunumu nasıl daha iyi yapabileceğinizi hayal etmek yerine hemen değerlendirme moduna geçerler. Bu yüzden onların yorumları, size verdikleri zihinsel bir harf notunu açıkça ifade ederek, bir şeyi ne kadar iyi yaptığınıza (ya da yapmadığınıza) ilişkin gözlemlere taşınır.

Ancak bunun yerine tavsiye istersen, seyirciyi farklı bir düşünce çerçevesine sokar. Tavsiye istemenin iyileştirici ve umutlu bir yanı var.

İyileştirici tavsiyeler geldiğinde bu tavsiyeleri doğru ve etkili kullanmak beraberinde verim ve büyümeyi de getirir.
 
 
 

Etiketler gelişim performans
Yorumlar
Kalan Karakter 800