İnsanları etkileyebilmenin yolları!

"Dünyadaki diğer insanları etkilemenin tek yolu, ne istedikleri hakkında konuşmak ve onlara nasıl elde edeceklerini göstermektir." Dale Carnegie

Etkileme yeteneği, herhangi bir seviyedeki liderler için en temel becerilerden biri. Çoğumuz, bir bireyin etkileme kapasitesinin kendine güveninden ve zekasından geldiğini düşünürüz. Gerçek şu ki, hepimiz bu yeteneğe sahibizdir. Ancak çoğumuz ikna etmenin zor bir yetenek olduğuna inanarak bu beceriyi yakalayamayız.

Etkileme yeteneği bilinçli olarak geliştirilmiş bir beceri ve saygı duyduğumuz insanlar, yüzyıllardır işe yarayan aynı formülü kullanarak bize liderlik etmekte. Etkileme kapasitenizi geliştirmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

GÜVEN VERİN

İnsanların güvenini kazanmalı ve her zaman onların çıkarlarını en iyi şekilde bilmelisiniz. Bunu yapmak için, onları belirli bir sonuca yönlendirmeye çalışmadan önce, bir birey için sağlam bir ilişki ve samimi bir ilgi oluşturmak önemli. Güvenilir olduğunuzu ve amacınızın yardım etmek olduğunu göstererek özgünlükle hareket etmelisiniz.

İYİ BİR DİNLEYİCİ OLUN

Daha çok dinleyin, daha az konuşun.  Aktif bir dinleyici olarak, diğer kişiyi duygusal olarak neyin yönlendirdiğine dair iç görü kazanırsınız. Düşüncelerini yönlendiren duygusal faktörleri anladıktan sonra, onları anladığınızı gösterebilirsiniz.

Dikkatiniz dağınık, samimiyetsiz ya da kendini beğenmiş görünürseniz, onları en baştan kaybedersiniz. Duygu aktarımı etkileme sanatında en önemli faktördür.

ONLARI ANLAMAYA ÇALIŞIN 

Sorular sorun. Ne kadar çok sorarsanız, karşınızdakiyle etkileşiminiz o kadar başarılı olur.

Birini motive etmeden önce, onun temel değerlerini ve itici güçlerini anlamanız gerekir. Fark yaratmak mı, hayranlık kazanmak mı veya kariyer mi yapmayı umuyorlar? Onlar için temelde önemli olan şey ne? Hayatlarında neler yaşıyorlar?

Bunu yapmanın harika bir yolu, onlara bir dizi açık uçlu soru sormak ve ardından "neden?" Sorusunu takip etmek. Motivasyonlarını tam olarak anlamak için zaman ayırmalısınız. Bir kişinin özünü bilmek size daha fazla etki sağlayacaktır ve ilham vermeyi başaramazsanız, muhtemelen ilk başta onu gerçekten neyin yönlendirdiğini bilmediğinizdendir.

TEŞVİK EDİN

İnsanlar, onlara nasıl daha iyi seçimler yapacaklarını, sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını ve hayatları ve koşulları hakkında yapıcı ve kendi kendini destekleyen bir şekilde nasıl düşüneceklerini öğrettiğinizde daha etkili dinlerler.

Bir dersi öğretmenin en zorlayıcı yolu, hikaye anlatımı, metaforlar ve benzetmeler yoluyla ilham vermek. Onlara duygusal deneyim yaşatın.

İlLTİFAT EDİN
Onlara kendilerini önemli hissettirin ve bunu samimiyetle yapın. Herkes içtenlik arar. 

DAHA İYİ OLMAYA TEŞVİK EDiN 

En fazla etkiye sahip olan insanlar genellikle bizi daha iyi olmaya teşvik edenlerdir. Standartlarımızı yükseltmeye, başarısızlıklardan, hatalardan ders çıkarmamıza yardım eden kişiler kim olabileceğimizi, neler başarabileceğimizi görürler ve gerçek yeteneğimizin seviyesini yükselmemiz için bize ilham verirler. Becerilerimizi artırmamızı ve başka bir başarı düzeyine ulaşma yeteneğimizi geliştirmemizi gerektiren bir meydan okumadan daha iyi hiçbir şey bize enerji veremez.

Hedefiniz ne olursa olsun, ister başkalarının bir şeyi yapmasını, bir şeyi değiştirmesini, bir şey olmasını, bir şey satın almasını veya kendinize inanmasını isteyin, konuşmalarınıza bu kritik adımları göz önünde bulundurarak yaklaşmanız gerekir. 

Başkalarını ikna etme konusunda doğuştan yetenekli doğmuş değiliz. Becerilerimizi ancak bu şekilde geliştirebiliriz.

Bütçe Nasıl Yapılır?Bütçe Nasıl Yapılır?

 

Etiketler güven Haber
Yorumlar
Kalan Karakter 800