Hayır demeyi mutlaka öğrenin!

Hayır demeyi biliyor musunuz? Aslında “Affedersiniz, yapamam" harika bir cevap ve vermeniz gereken tek cevaptır.

HAYIR demeyi biliyor musunuz? Aslında “Affedersiniz, yapamam" harika bir cevap ve vermeniz gereken tek cevaptır.

KENDİ SINIRLARINIZI BELİRLEYİN

Rahatça ve suçluluk duymadan hayır demek, neye inandığınızı ve neyi savunmak istediğinizi düşünmenizi gerektirir. Neden hayır diyorsunuz?

Örneğin, yeni bir müşteriyi ailenizle kaliteli zaman geçirmeniz anlamına geleceği için mi reddettiniz? Bu durumda önceliğiniz, iş ve aile arasında iyi bir denge sağlamak olmalı. Para iyi olsa bile. Bu küçük kişisel kurallar geçmişte konu hakkında yeterince düşündüğünüzü ve bir kişinin istediğinin doğru olmadığını önceki deneyimlerden öğrendiğinizi" gösterir. 

SADECE 'HAYIR' DEYİN

Ne kadar tuhaf hissettirse de cevabınızı netleştirmelisiniz. Çünkü zamanında verilen bir cevaba ihtiyaçları vardır. Böylece planlarını yapabilirler.

Bir projeyi kabul edemiyor veya bir etkinliğe katılamıyorsanız, onlara dürüst bir cevap verin ve küçük bir açıklama yapın. Zaten sınırlar belirlediyseniz, bu karmaşık olmamalı. “Affedersiniz, partinize gelemiyorum. Cuma günleri ailemle akşam yemeği yiyorum. " gibi bir cevap mükemmeldir. Ama istemediğiniz sürece kimseye bir bahane de borçlu olmadığınızı unutmayın. "Affedersiniz, yapamam" fazlasıyla yeterli.

BİR ALTERNATİF SUNUN

Bir isteği reddetmiş olmanız onlara yardım edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bir iş sordularsa, onları bir meslektaşınıza veya başka bir işletmeye yönlendirebilirsiniz. Yeni bir göreve hazır olup olmadığınızı sordularsa, bu hafta yapamayacağınızı, ancak önümüzdeki gün müsait olacağınızı bildirin.

İDDİALI AMA KİBAR OLUN

Ya takviminizi kontrol ettiyseniz ve ayın tamamen dolduğunu fark ettiyseniz? Profesyonel olmak dışında hâlâ hayır diyebilirsiniz. Cevabınız "Benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler ancak maalesef önümüzdeki aya kadar müsait olamam. Bu süre içinde hala yardıma ihtiyacınız varsa, programımı tekrar kontrol etmem için bana bir e-posta gönderin.’’ diyebilirsiniz.

HEMEN CEVAP VERMEYİN

İnsanları bekletmek istemezsiniz ama onlara hemen cevap vermeniz de gerekmez. Programınızı gözden geçirmeniz gerektiğini ve onlara mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğinizi bildirin.

Her zaman verilen EVET cevabı, başkalarına avantaj sağlayabilir ve sonuç olarak, çok fazla sorumluluk alırsınız ya da her zaman size bir dakikanız olup olmadığını sorarlar çünkü olmadığını bilirler.

 

Çocuklara hayır demenin yollarıPara Durumu'nun "Özlem'e sor" bölümünde Özlem Denizmen, Nurgül hanımın sorusunu yanıtladı.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store