Finans Sektöründeki Üst Düzey Kadın Yönetici Oranı

İşyerinde cinsiyet dengesizliği, işverenlerin çeşitlilik konusunda aldığı inisiyatiflere rağmen devam ediyor. Peki finans alanında üst düzey kadın yönetici oranı ne?

İşyerinde cinsiyet dengesizliği, işverenlerin çeşitlilik konusunda aldığı inisiyatiflere rağmen devam ediyor. Peki finans alanında üst düzey kadın yönetici oranı ne?

Ortak CEO'lar Julia Profeta Johansson ve Sebastian Dienst, Berlin merkezli bir fintech olan Remagine fikrini ortaya çıkardıklarında, işlerinin de ortaklıkları kadar cinsiyet açısından dengeli olacağından emindiler. Bir buçuk yıl sonra, pazarlama departmanı kadınlar tarafından yönetilirken ticari departmanda erkekler çoğunluktaydı.

Bu, işyeri klişelerini daha da pekiştirecek bir sorun. Kadın etki ağı Ella Impact'i de kuran Profeta Johansson, bu durumla karşılaşacağını asla hayal etmemişti. Profeta Johansson bu durum için “Beni gerçekten rahatsız ediyor” diyor.

Finans sektöründe kıdemli kadınların sayıca azlığı, yalnızca sıfırdan cinsiyet açısından dengeli bir işgücü oluşturmaya hevesli fintech'leri ilgilendirmiyor. Finansal düşünce kuruluşu OMFIF tarafından yayınlanan 2021 Cinsiyet Dengesi Endeksi'ne göre, finans sektöründeki ağır toplar çeşitlilik ve kapsayıcılık girişimlerine cömertçe harcama yapmalarına rağmen çoğu bunu başarmakta yetersiz kalıyor.

Kuzey Amerika bankalarının en yüksek puanı aldığı ve Avrupa bankalarının yüzde 20 ile Asya-Pasifik ve gelişmekte olan piyasaların ardından geldiği araştırma, küresel düzeyde ticari bankalarda kadınların yürütme kurulu pozisyonlarının sadece yüzde 23'üne sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak: https://www.ft.com/content/8b75f59c-4ed8-44f3-b315-8264b606531d?s=09 

Cinsiyet farkını kapatmak için erkekler kadar çok kadının da finans kariyerlerine adım atması gerekiyor ve burada işler değişiyor. Henley Business School ise sektör genelindeki yüzde 39 ortalama ile karşılaştırıldığında, finans programında yüksek lisans programlarında sürekli olarak yüzde 50 veya daha fazla oranda kadın alan bir avuç üniversiteden biri.

Yüksek lisans programları başkanı Profesör George Alexandridis'e göre, kadınlar Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği (ICMA) Merkezi ile her yıl düzenlenen İş Dünyasında Kadınlar etkinliğiyle Henley'de eğitim görmeye başladı. Okul, Eylül ayından itibaren kadınlara beş finans bursu sunuyor. Alexandridis, "Uzun vadeli hedefimiz her zaman yüzde 50'de olmak" diyor.

Nitelikli olduklarında, kadınlar ve erkekler mesleklerinde eşit derecede başarı oluyor. Grenoble Ecole de Management'ta yüksek lisans finans programı direktörü Profesör Stephanie Boyer, “Bir farkın gözlemlendiği yer, terfi oranı ve kadınların daha üst düzey pozisyonlara nasıl ilerlediğidir” diyor. Bu okulda, türevler ve piyasa riski gibi zorlu nicel konularda pek çok kadın akademisyen bulunuyor. Prof Boyer, “Kadınlar sadece erkekleri görse bu sektörün benim için olduğunu düşünmezler” diyor.

Investec Wealth & Investment UK'nin ticari direktörü Barbara-Ann King, şirketler hibrit çalışmayı pandemi sonrası norm haline getirme fırsatını yakalarsa, kadınların artık çocukları ve üst düzey bir finans rolünü uyumsuz olarak görmeyeceğinden umutlu. Şehir komisyoncusu FinnCap'in CEO'su Sam Smith, yeni normalin yalnızca herkesin iki gün evden çalışmasına karar vermek anlamına gelmediğini, erkeklerin de bu değişimin bir parçası olması gerektiğini ve politikaların insanların etrafında esnetilmesi gerektiğini savunuyor. 

Finansta cinsiyet çeşitliliğini teşvik etme konusunda uzmanlaşmış E2W'nin CEO'su Mark Freed, işverenlerin sözleri ve eylemleri arasında bir uçurum olduğunu belirtiyor. “Üst düzey işe alımların yüzde 30'a kadarının tavsiyeler yoluyla yapıldığını” tahmin ediyor. Gayri resmi tavsiyeler, genellikle erkekleri yönlendiren erkekler. “Cinsiyet yıkaması çok yaygın ve bu devam ediyor” diye ekliyor.

OMFIF'in analizi bu görüşü destekliyor. Banka yürütme komitelerindeki erkeklerin yüzde 85'i gelir getirici bölümleri yönetirken, kadınların neredeyse yüzde 40'ının İK, genel danışmanlık ve uyum gibi işlevlerden geldiğini, yani ticari ana akımın dışında ve üst yönetim işleyişinin dışında olduklarını tespit etti. 

Paragon Banking Group başkanı Fiona Clutterbuck, yönetici olmayan pozisyonlara fazladan kadın atamanın istatistikleri artırdığını, ancak “gerçek çeşitliliği yansıtmadığını” söylüyor. Bu önemli, çünkü rol modeller ve akıl hocaları olmadan kadınlar yükselebilecekleri adımları hayal etmekte zorlanabilirler. 2017 Henley yüksek lisans mezunu ve şu anda Mauritius'ta bankacılıkta çalışan Mohinee Mohabirsingh, "Siz bir analistken, yalnızca kadınların aşırı kıdemli pozisyonlarda olması motive edici olmayabilir" diyor. 

İki çözüm, özgeçmişleri anonimleştirmek ve görüşme panelleri ile kısa listelerin en az bir kadını içermesini sağlamaktır.

Diğer bir yaklaşım ise mentorluk, sponsorluk ve üst düzey rollere giden “kariyer yollarını” belirleme yoluyla kariyer gelişimidir. Bank of America'da EMEA bölgesi çeşitlilik ve dahiliyet başkanı Katy Ingle, yeni ebeveynlerin işyerine geri dönmesine yardımcı olmanın da önemli olduğunu söylüyor. Bunun ötesinde, “32 yaşındaki bir kadın çocuk sahibi olacağı için yatırım yapmaya değmez” şeklindeki zihniyeti değiştirmekle ilgili, diyor King.

Her kariyer ortası boşluğu için, genellikle kadınlardan daha fazla erkek aday vardır, çünkü geçmişte daha az kadın finans kariyerlerini seçmiştir. Clutterbuck, "pozitif ayrımcılık yapmak" gerekli olabilir, diyor. Bu, eşit nitelikli bir erkeğe karşı bir kadını seçmek ya da işi yapabilecek ama “iş tanımına tam olarak uymayan” bir kadını seçmek gibi “biraz cesur seçimler” yapmak anlamına gelebilir.

Remagine bu yaklaşımı destekliyor. Başvuru sahiplerinin bir rol için sahip olması gereken sorumlulukları detaylandırmak yerine, ne yapabileceklerini bir vaka çalışması sunarak göstermelerini istiyor. Profeta Johansson, en önemli şeyin "iyi bir denge" sağlamaktır diyor.

 

Kripto Para, Şirketlerin Yatırım Sermayesi Almalarına Nasıl Yardım Eder? Girişimci Ashwini Anburajan, konuşmasında kendi şirketinin iş birliğini ve kripto paranın gücünü kullanarak, sermaye toplamak için oluşturulan tamamen yeni bir yöntemin parçası olduğunun hikâyesini paylaşıyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store