Evden Çalışmak Verimi Artırıyor mu?

Koronavirüs salgını ile birlikte başlayan evden çalışma sistemi iş verimliliğini arttırıyor mu? Bu konuda araştırmalar ne gösteriyor?

DW Türkçe’nin haberine göre; Alman sağlık sigortası kuruluşu DAK'ın yaptırdığı araştırma sonucunda evden çalışmak çalışanların stresi azaltarak verimliliği artırıyor ve evden çalışmanın avantajlarına alışan çalışanlar ofise geri dönmek istemiyor.

Araştırma sonucuna göre evden çalışmanın avantajları; daha az stres, aileye daha fazla zaman ayırabilmek ve yolda geçirilen zamandan tasarruf etmek.

Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, evden çalışınca verimin de arttığını düşünüyor.

Koronavirüs salgını öncesinde ve salgın sırasında 7 bin kişiyle yapılan anketlere dayalı araştırmada, iş yerinde "düzenli olarak" stres yaşayanların oranı yüzde 21 iken salgın sırasında bu oran yüzde 15'e geriledi.

"Hiç stres yaşamadığını" ya da "sadece arada sırada stres yaşadığını" ifade edenlerin oranı ise yüzde 48'den yüzde 57'ye yükseldi.

Çalışanlar Ne Diyor?

Salgın sırasında düzenli olarak evden çalışanların yüzde 56'sı evde ofise göre daha verimli çalıştığını belirtirken, üçte ikisi hem aileyle işi bir arada götürebilmek hem de zaman tasarrufu açısından memnuniyetini dile getirdi.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren DAK Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Storm, "Evden çalışmak virüsün bulaşma tehlikesini azaltmakla kalmıyor, ruhsal denge açısından da önem taşıyor" dedi.

Evden Çalışmanın Dezavantajları Neler?

Araştırmaya göre evde çalışanların yaklaşık yarısı, iş ile özel yaşam arasındaki net çizginin bulanıklaşmasından şikayetçi olduğunu belirtiyor.

18-29 yaş arasındaki grupta bu oran yüzde 52'ye kadar yükseliyor. Diğer yandan evden çalışanların dörtte üçü, iş arkadaşlarıyla doğrudan iletişimi özlüyor.

Ancak olumsuz yönlerine rağmen genel olarak kimse evden çalışma seçeneğinden tamamen vazgeçmek de istemiyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte düzenli olarak evden çalışanların yüzde 76,9'u, bu çalışma şeklinin gelecekte de kısmen de olsa sürdürülmesini istediğini belirtiyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store