Başarılı insanların sırrı nedir?

Başarılı insanlara sorulan "Seni buraya getiren nedir?" sorusuna verilen cevaplar başarı ve başarıya ulaşan insanlar hakkında çok önemli bir konuyu ortaya koyuyor. Başarılı insanların sırrı ne? Hayatlarında hangi kuralı benimsiyorlar?

Başarılı olmak yalnızca zeka, yetenek, eğitim, iş bağlantıları gibi gelir ama bu doğru değil. Başarılı insanlar neredeyse her şeyde kendilerini ortalama olarak görürler. Onların tek 'avantajı' çok çalışmak.

Zihinsel tokluk, kararlılık, irade, azim, engellerin üstesinden gelme yeteneği... Hangi kelimeyi seçerseniz seçin, uzun vadeli bir hedef için çalışmaya devam etmek 'sıradan' insanların olağanüstü şeyler başarmasına olanak verir.

YÜZDE 40 KURALI NEDİR?

Kararlılık, irade, azim tüm bunlar adeta kaslar gibi geliştirilebilecek özellikler... Yüzde 40 kuralı ise Dave Goggins tarafından Jesse Itzler'in Bir Donanma Özel Kuvvetler Askeri ile Yaşamak (Living With a SEAL) adlı kitabı aracılığıyla popüler hale gelen bir kavram.

Yüzde 40’lık kuralı basitçe söyle; zihniniz size yorgun olduğunu söylediğinde, aslında kapasitenizin sadece yüzde 40'ını kullanmış oluyorsunuz. Yani deponuzda hâlâ yüzde 60'ınız kalmış oluyor. 

Her zaman daha fazlasını yapma kapasitesine sahipsiniz. Zor bir şey yaptığınızda veya durmanız gerektiğini düşündüğünüzde, daha fazlasına sahipsiniz. 

Kötü bir alışkanlığın üstesinden gelmeye çalıştığınızda ve pes etmeye hazır olduğunuzda, daha fazlasına sahipsiniz. 

Vazgeçmek üzereyken, yapmaya çalıştığınız her şey çok zor görünürken, içinizde daha fazlası mevcut.  

Neden? Çünkü sınırlarınızın çoğu kendi kendini empoze ediyor. Zamanla, bu sınırlar kendiliğinden konuluyor. Bu sınırlar gerçek gibi görünüyor olsa da onları alışkanlıklarınız oluşturdu ve gerçek değiller.

Büyük bir engel ile karşılaştığınızda bir teşvik ile bu engeli aşıp daha da ileriye gittiğiniz bir deneyim yaşamışsınızdır. Çünkü sınırınız gerçekten başarabildiğiniz şeyin sadece yüzde 40'ıydı. 

Bir daha bir engelle karşılaştığınızda, sınırlarınıza ulaştığınızı düşündüğünüzde ilerlemeye devam edin. 'Artık bitti' diye düşündüğünüzde biraz daha ilerleyin. Kendinize meydan okuyun. Ne kadar devam edebileceğinizi görün... Sınırları kendi kendinize belirlediğinizi ve her zaman daha fazlasını başarabileceğinizi göreceksiniz. 

Kripto para mağduru olmayın! Uzmanından 5 stratejiKripto para mağduru olmayın! Uzmanından 5 stratejiKripto para nedir? Kripto yapa yatırımı nasıl yapılır? Kripto para yatırımında nelere dikkat edilmeli? Kripto para yatırımında risk nasıl en aza indirilir? Uzmanı, kripto parayla ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı.

 

Etiketler başarı kariyer
Yorumlar
Kalan Karakter 800