Ustalık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Devlet tarafından belirlenmiş birçok mesleğe ustalık belgesi veriliyor. Yeni iş yeri açmak ya da belli işte ilerlemek isteyenler ustalık belgesine başvuru yapabilir. Peki 2019 ustalık belgesi almak için neler gerekli, ustalık belgesi için nereye başvuru yapmak gerekiyor?

Tamircilere, kuaförlere, aklınıza gelebilecek birçok esnaf dükkanına gittiğiniz zaman duvarda asılı bir belgeye rastlarsınız. O da ustalık belgesi. Belli dükkanları açabilmek için alınan ustalık belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veriliyor. Ustalık belgesi alamazsanız, o iş yerini açmanız mümkün değil.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre, ustalık belgesi alanlar, iş yeri açabilir. Ustalık belgesi Türkiye'de eğitim merkezlerinde verilmektedir. Mesleki eğitim merkezlerine başvuruda bulunup ustalık belgesi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğitim gördükten sonra bir sınava tabii tutulacaksınız. Genellikle bu sınavlar yılda 2 kez yapılıyor. Mesleklerinde 5 yıl boyunca çalışmış olanlar öncelikle kalfalık sınavına alınıyor. Başarılı olmaları durumunda ustalık sınavına girmeye hak kazanıyorlar.

Kimler Bu Belgeyi Alabilir?

Ustalık belgesi almanız için öncelikle 22 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. İlköğretim mezunu ya da ortaokul mezunu olmanız lazım.

Ustalık Belgesi İçin Hangi Evraklar Gerekli?


- Okul diploması aslı ve fotokopisi

- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

- Vesikalık fotoğraf

- Sağlık ve fiziki durumunun mesleğinin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olduğunu gösteren rapor ve başvuru dilekçesi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
ahmet goksu
hocam 30 yılık elektırkcıyım kalfalık belgesını gecen yıl aldım ustalık belgesını almak ıcın beş yıl sıgartalı çalışmış olmak lazımmış elektırkte beş yıl sıgortam yok bu durumda ustalık belgesı nasıl alırım

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store