Kreş Açmanın Şartları ve Gerekli Belgeler

Kreş açmak hem önemli bir ihtiyacı karşılıyor hem de kazandırıyor. Kendi işini kurmak isteyenler arasında kreş açma fikri bu nedenle öne çıkıyor. Peki kreş açmak için neler gerekli?

Pedagoglar tarafından gerekli görülen, çalışan anne ve babalar için kurtarıcı olan kreşlerin sayısı gittikçe artıyor. Karlı bir iş olan kreş açma konusunda öncelikle bilgi edinmek lazım. Belli evrakları tamamlamak ve onay almak gerekiyor. Bir de kreş açarken dikkat etmeniz gereken kurallar var.

Hem yasaları iyi araştırmalı ve kurallara uymalısınız hem de çocuklarını kreşe emanet eden ebeveynlerin beğenisini kazanmalısınız. Onlara güven verip çocuklara iyi bakmanız şart.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı olaN kreşleri açma yükümlülüğü Resmi Gazete'de yer alıyor. Resmi Gazete’nin 29342 sayılı yayınında Kreş Açma Şartları Mevzuatı bulunuyor. Kreş açmak için öncelikle bahçeli bir bina gerekiyor. Çocukların oyun alanı yani bahçe gerekiyor.


Kreş açma şartlarını sıralamak gerekirse;


- Odaların yeteri kadar büyük olması ve bunu kanıtlayacak belge

- Bina kira ise bir yıllık sözleşme. Eğer size aitse tapu örneği

- İtfaiye raporu

-  Alkol satılan yerlerden  en az 100 metre uzak olması

- Binanın sağlığa uygun olması

- Depreme dayanıklılık raporu


Eğer bu belgeleriniz tam ise bakanlığın il müdürlüğüne başvurulması gerekiyor. Bu başvuru süresinde bakanlığa bağlı personeller inceleme yapmaya geliyor. Daha sonra valiliğe gidiyor. İncelemeye gelen personeller uygun görürse kreşiniz açılmış oluyor.

Öte yandan binadan istenen belgelerin yanı sıra sizden de birkaç belge isteniyor. Başvuru sahibinden;


- Kimlik fotokopisi

- Adli sicil kaydı

- Öğrenim belgesi

- Eğer başvuru sahibi şirketse Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nden alınan belge.

Kreş açmak maliyetli ve zor olmasının yanı sıra sabır da gerektiriyor. Kreş açmak için öncelikle lokasyonu iyi ayarlamanız gerekiyor. Şöyle düşünün ebeveynlerin çalışmadığı yerde kreş pek ihtiyaç olmayacaktır. Okul öncesi için gerekli olsa da kreşe özellikle çalışmayan veliler çok sıcak bakmıyor. Bunun için açacağını mahalleyi iyi tanımalısınız.

Reklam Şart

Sosyal medyayı mecraları kendinizi tanıtmak için kullanmalısınız. Birkaç aile ve çocukla anlaştıktan sonra kurumunuzla ilgili görüş alarak bu tanıtıma başlayabilirsiniz. Unutmayın aileler kreşlere çocuklarını emanet ediyor ve veliler kendi aralarında sürekli çocukları için eğitim konularını ele alırlar. Bu yüzden bir kişiye iyi izlenim bırakmanız sizin yararınıza olacak. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store