E-ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler İçin Öneriler

E-ticaret sitesi kurup nasıl bir yol izleyeceğim diyenler dikkat! İş kurma planınızda internet üzerinden satış veya servis varsa, bu tavsiyeler tam size göre. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için sıraladık.
E-ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler İçin Öneriler

Öncelikle e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız, satacağınız ürünü iyi belirlemeniz gerekiyor. İlgi alanınız ve bildiğiniz bir konu üzerinden bir e ticaret sitesi açacaksanız bu sizi yormayacaktır. Yorsa bile ilgi alanınızla ilgili bir şeyler yapmak sizi motive edecektir. Evden bir şeyler yapmak istiyorum ama henüz karar veremedim diyenler için evden yapıp satabileceğiniz ürünleri daha önce burada anlatmıştık. 

İnternet üzerinden satış yapmaya karar verdikten sonra iyi bir analiz yapmanız gerekiyor. Diğer rakip firmalar ne yapıyor, internet üzerinden nasıl satış sağlıyor gibi. Sadece Türk sitelerini değil, aynı zamanda yabancı sitelere de bakmanız gerekiyor. İyi analiz sayesinde bir adım öne çıkabilirsiniz.

Adınızı İyi Belirleyin

E-ticaret sitesi için isminizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Hem akılda kalan hem de özgün bir isim bulursanız insanları kendinize çekebilirsiniz.

Teknik Çok Önemli

Her şeyi hallettikten sonra en önemli konu teknik. Bilindiği üzere sitelerin öne çıkması için özgün içerik üretmesi gerekiyor. Sitenizin seo kısmının iyi olması sizi Google'da ön plana çıkaracak. Google'da çıkmanız ise sitenizin bilinen bir yayın organı haline gelmesini sağlayacak. Siteniz alışveriş için pratik olursa insanları kendinize daha çok çekmenizi sağlayacak.

Siteniz Mobile Uygun Olsun

Artık herkesin elinde akıllı telefonlar var. Siteniz mobile uygun olursa buradan ticaret yapma olasılığınız daha fazla artacak.

Tarayıcınızı Sürekli Güncelleyin

İnternet üzerinden ticaret yapacağınız için tarayıcınızı sürekli yenilemeniz gerekiyor. İnternet hızlı bir iş. Haberler bile artık anlık geçiyor. Sitenizin yavaş olması müşteri kaybetmenize neden olur. 

Sosyal Medyayı İyi Kullanın

Site tamamsa sıra geldi insanlara ulaştırmaya. Teknikten sonra en önemli konulardan biri sosyal medya. Eğer e ticaret siteniz varsa sizin sosyal medyayı çok iyi yönetmeni gerekiyor. Biliyorsunuz sosyal medya neredeyse çoğu olayın döndüğü bir yer. Siz siz olun, sosyal medyayı kesinlikle yabana atmayın.

Güncel Olun

Sizin işiniz bir ofis ortamında değil sanal ortamda. Sanal ortamda da insanlar sürekli aynı şeyi görmekten sıkılır. Sizin de bir o kadar canlı olmanız gerekiyor. Yeniliklerden kaçmamanız ve sürekli güncel olmanız alışveriş yapacak kişilerde merak uyandıracak.

Tedarik Kanallarınız Sağlam Olmalı

Ürünler satacağınız için onları iyi temin etmeniz gerekiyor. Rakip siteniz sizden 3 gün önce kargoyu teslim ediyorsa bu işte yavaş kalmışsınız demektir. Onun için daha hızlı hareket etmeli, ürünlerini alacağınız yerin güvenirliğinden ve hızlı olmasından emin olmalısınız. Böylece sizin sitenizden alışveriş yapan kişi daha mutlu olarak ayrılacak.

Kargo Şirketiyle Anlaşın

Sizin müşteriyle birebir temasınızı sağlayacak kişiler kargo çalışanları. Ürününüzü teslim edecek kargo şirketiyle iyi anlaşmanız gerekiyor. Eğer müşterinin aldığı ürün markete gidiyorsa bu sizin siteniz için eksi puan demektir.

Bütçenizi Belirleyin

E ticaret artık sizin kendi işletmeniz. Bu işletmenizi yükseklere çıkarmak için bütçenizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin e ticaret sitesi üzerinden evde kullanılabilecek herhangi bir ürün satmak istiyorsunuz. Bunun için her ürünü siteye koymak yerine, emin adımlarla ilerleyerek ve belli ürünleri koyarak çıtanızı yükseltebilirsiniz.

Diğer Sitelerden Farklı Olun

Yukarıda da belirttiğimiz gibi rakip firmalarını iyi analiz etmeniz gerekiyor. Analizden sonra da ön plana çıkacak ve sizi farklı gösterecek bir olgu ortaya koymalısınız.

Banka Hesaplarınız Olmalı

Firmanızı kurduktan sonra bir veya daha fazla bankada havale ile ödemeleriniz alacağınız firma banka hesaplarınız olmalıdır. Ayrıca kredi kartı satışı içinde bankalarda firma hesabınız olmalı ve sanal pos talebinde bulunmalısınız.

Sitenizden Canlı Destek Verin

Müşterileriniz sitenizle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsa size anlık ulaşabilmeli. Vereceğiniz canlı destekle birlikte müşterinizle sanal bir ortamda ilişki kurabilirsiniz. Şöyle düşünün gelen müşteri internetten alışveriş yapmaya güvenmiyor. Fakat sizin onun güveninizi sağlamanız gerekiyor. Bunun için canlı destekle birebir iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır.

Size Ulaşabilsinler

Müşteriler size ulaşabilsin. Mail adreslerinizi ve telefonlarınızı her zaman aktif bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol