İhtiyaç kredisi başvurusu için hazırlanması gereken belgeler

İhtiyaç kredisi başvurusu sırasında bankaların talep ettiği belge listesi ve gerekli şartları sizin için sıraladık.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak artık online işlemler sayesinde çok daha kolay bir hal aldı. Özellikle kendi bankanızdan kredi talep ettiğinizde, banka zaten bilgilerinize sahip olduğu için belge hazırlama derdinden kurtuluyorsunuz. Ancak, yüksek  tutarlı ve uzun vadeli krediler için sizden bazı belgeler istenebilir. Kredi başvurusundan önce bütçenize en uygun kredi talebinde bulunmak için kredi karşılaştırması yapmayı unutmayın.

İhtiyaç kredisi başvurusu için hazırlanması gereken belgeler

Nüfus Cüzdanı

Bildiğiniz gibi nüfus cüzdanı olmadan resmi bir işlem yapmak imkansız. Bu süreçte de mutlaka üzerinde TC kimlik numaranız bulunan, zarar görmemiş, yani resmi kurumların kabul edebileceği durumda bir nüfus cüzdanınız hazır bulunmalı.

İkamet Belgesi ya da Fatura

Eğer bankanızda ikamet bilgileriniz güncel olarak bulunuyorsa, bu belgeye ihtiyacınız olmayabilir ancak, başka bankadan başvuru yapıyorsanız ya da ikamet bilgileriniz güncel değilse, ya bir ikamet belgesi ya da son 3 aya ait bir fatura göstermelisiniz.

Gelir Belgesi

Gelirinizi gösteren belge, çalıştığınız sektöre göre farklılık gösterir. Gelir tipinize göre, hazırlamanız gereken belgeler ise şöyle;

-Memur iseniz ya da özel sektörde çalışıyorsanız maaş bordronuzu sunmalısınız.

Eğer maaşınız kredi başvurusunda bulunduğunuz bankaya yatırılıyorsa, ayrıca maaş bordrosu göstermeniz gerekmiyor ancak, farklı bir bankadan başvuru yapıyor ve memur iseniz, son maaş bordronuza, özel sektör çalışanı iseniz, son maaş bordronuz ve şirket imza sirküleri fotokopisine ihtiyacınız var.

-Emekli iseniz emekli maaşınızı belgeleyin.

Emekli maaşınızın yatırıldığı bankadan belge göstermeksizin başvurabiliyorsunuz. Farklı bir banka başvuru için  emekli maaşını gösteren belgeyi bankaya sunmalısınız. Bu belgeyi e-Devlet üzerinden kolayca edinebilirsiniz.

Emekli olduğunuz halde çalışmaya devam ediyor ve bu gelir belgesini de göstermek istiyorsanız, ‘Emekli Destek Primi’nin ödenmiş olması gerektiğini unutmayın. 

-Şirket sahibi veya ortağı iseniz birçok belgeye ihtiyacınız var.

Güncel vergi levhası, bilanço/gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi olmalı. Şirketinizin çalıştığı bankada bu belgeler zaten varsa, yeniden gösterme durumunda kalmıyorsunuz. Kredi almak için birçok banka az da olsa  vergi levhasında kâr gözükmesini tercih ediyor.

-Çiftçi iseniz yalnızca çiftçi bağkur göstermek yeterli olmuyor.

Çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri de göstermelisiniz.

-Gelirinizi gayrimenkulden sağlıyorsanız kontrat önemli!

Kiradan gelir sağlıyorsanız, kesinlikle bir kira kontratınız olması gerekiyor. Kira bedelini banka aracılığı ile temin ediyorsanız, ödemelerin olduğu hesap dökümünü belge olarak sunabilirsiniz. Banka aracılığı olmadan elde edilen kiraları gelir olarak sunmanıza bankalar sıcak bakmayabilir.

Not: Kredi için gelir belgesi göstermeden başvurabileceğiniz bankalar da bulunuyor. Yine de, gelir belgesi istemeyen bankaların bile elbette kredi vermeden önce bir değerlendirmede bulunması söz konusu. Bunlar için daha detaylı bilgi almalısınız.

İhtiyaç kredisi alabilmenin şartları

İhtiyaç kredisine başvuru yapabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş ve gelirinizi resmi bir şekilde beyan edebiliyor olmanız gerekiyor. Ayrıca, 3- 6 aylık SGK'lı olmalısınız.

İhtiyaç kredisi alabilmek için kriterler

Kredi başvurusu için şartlara uygun ve belgeleriniz tam olsa bile, kredinizin onaylanması için bazı kriterler göz önünde bulunduruluyor.

Bankalar tarafından yasal takibe düşmemiş olmanız önemli. Kredi notunuzun yüksek olması kredi almanızı kolaylaştıran en büyük etkenlerden biri. Kredi notunu yükseltmek için ‘Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler’ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ali Kahriman
Onay mesajı gelmedı ve hesabımdan para cekıldı nasıl oğrenebılırım