Yurtdışından getirilen ürünlerde gümrük muafiyeti değişti

Yurtdışından sipariş vermeyi seviyorsanız, bu habere dikkat! Yurtdışından getirilen elektronik cihazlara ait bandrol ücreti ve tüm ürünlerde gümrük muafiyeti gibi iki önemli konuda değişiklik yapıldı.

Ticari amaç dışında yurt dışında getirilecek TV-radyo, bilgisayar ve tablet gibi elektronik cihazlardan bir defaya mahsus olmak üzere 2017 yılında alınacak bandrol bedelleri belirlendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, bu kapsamda, 51 ekrandan 148 ekrana kadar olan TV’lerden, ekran boyutuna göre 10 euro ile 80 euro arasında değişen miktarlarda bandrol bedeli alınacak.

Tebliğle, oto radyo alıcılarından 1 euro, videolardan 18 euro, bilgisayar ve tabletlerden 10 euro, cep telefonlarından 20 euro bandrol bedeli tahsil edilecek.

Bu kapsamda TV ağırlıklı birleşik cihazlardan 9 ile 21 euro arasında, radyo ağırlık birleşik cihazlardan ise 1 ile 18 euro arasında, cep tipi radyolu mp3-mp4 çalarları ile radyo veya TV’li navigasyon cihazlarından 7 euro, radyo veya TV’li DVD-VCD oynatıcılar ile radyo veya TV’li ev sinema sistemlerinden ise 15 euro bandrol bedeli alınması öngörülüyor.

Gümrük muafiyeti 75 eurodan 30 euroya düşürüldü

Öte yandan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dün katıldığı Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde “Yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranları çok yüksek. 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürdük” diye açıklama yaptı.

Etiketler harcama alışveriş
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store