Online alışveriş bağımlılığı nasıl frenlenir?

İnternetten alışveriş yapmanın özünde kötü bir şey olmamasına rağmen, buna bağımlı olmanın sonuçları vardır. Bu yazıda, online alışverişe bağımlı olup olmadığınızı nasıl belirleyeceğinizi ve bunu nasıl durduracağınızı paylaşacağız.

Güncelleme:

Online alışverişi nasıl durduracağınızı mı merak ediyorsunuz? Online alışveriş bağımlısı olmak hiç de zor değil. İnternetin ve alışveriş uygulamalarının erişilebilirliği ile perakendeciler, satın almaya devam etmenizi son derece kolaylaştırdı. Tabii ki, onlar için harika, ancak para durumunuz ve ilişkileriniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

İnternetten alışveriş yapmanın özünde kötü bir şey olmamasına rağmen, buna bağımlı olmanın sonuçları vardır. Bu yazıda, online alışverişe bağımlı olup olmadığınızı nasıl belirleyeceğinizi ve bunu nasıl durduracağınızı paylaşacağız.

Online alışveriş bağımlısı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Online alışverişi nasıl durduracağınızı öğrenmenin büyük bir kısmı, bir bağımlılığınız olup olmadığını bilmektir. Bağımlılıklar daha çok başka kötü alışkanlıklarla ilişkilendirilse de davranışsal bağımlılıklar da vardır. Bunlar geçici bir neşe veya rahatlama hissi elde etmek için yaptığınız faaliyetlerdir. Genellikle, ölçülü olarak yapıldığında sorun teşkil etmezler. Ancak bu davranışlar aşırı yapıldığında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Alışveriş de bunlardan biridir.

Online alışveriş bağımlısı olmak ile anlık alışveriş yapan biri olmak arasında bir fark olduğunu unutmamak önemlidir. Anlık alışveriş, bir reklam veya erişilebilirlik kolaylığı nedeniyle almayı düşünmediğiniz bir şeyi satın aldığınız zamandır. Mesela aldığınız ürünleri almak için kasaya gidiyorsunuz son dakika kasanın yanında bir şey gördünüz, içinizde alma hissi oluştu. İşte buna anlık alışveriş diyoruz. 

Online alışveriş bağımlısı olabileceğinizi gösteren işaretler

Her gün alışveriş sitelerini ziyaret ediyorsunuz

Her gün alışveriş sitelerini ziyaret ediyorsanız, bu online alışveriş bağımlısı olduğunuzun büyük bir işaretidir. Günlük rutininizin bir parçası haline geldi ve sürekli onu düşünüyorsunuz.

Eşinizden harcamalarınızı ve satın alımlarınızı gizliyorsunuz

Harcamalarınız ve aşırı alımlarınız eşinizle sorun haline geldi. Sebep olduğunuz maddi zararı anlamasınlar diye saklamaya çalışıyorsunuz.  

Harcamalarınız nedeniyle kredi kartı borcunuz artıyor

Alışveriş alışkanlıklarınızı finanse etmek için kendinizi kredi kartı kullanırken bulabilirsiniz. Sonuç olarak, artan kredi kartı sayınız ve borcunuz var.

İndirimde olduğu için satın almanız gerektiğine kendinizi ikna ediyorsunuz.

Aşırı harcamalarınızı haklı çıkarmanın yollarını buluyorsunuz. Satışlar, daha fazla satın almanız için genellikle iyi bir bahanedir.

Bunları okuyunca alışveriş bağımlısıymışsınız gibi mi geliyor? Merak etmeyin. Online alışverişi bırakmanıza yardımcı olacak bazı şeyler de var!

Online alışveriş nasıl durdurulur?

Bu en iyi ipuçlarıyla online alışveriş bağımlılığınızın üstesinden gelin!

1. Siteleri engelle

Bu noktada favori sitelerinize gitmek bir alışkanlık haline geldi. Bu yüzden bu sitelere girmemek için kendinize güvenmek yerine, onları ziyaret etmeyi imkansız hale getirmelisiniz.

Bunu, siteleri tarayıcınızdan engelleyerek veya cep telefonunuzdan uygulamaları silerek yapabilirsiniz. 

2. Online alışverişi durdurmak için kredi kartlarınızı kullanmayı durdurun

Online alışverişi durdurmanın bir diğer yolu, bir süre için kredi kartlarınızı kullanmayı durdurmanız. Kredi kartları sonuçta, gerçekte sahip olmadığınız paraya erişmenizi sağlar, size faizsiz 40 günlük borç verir. Kredi kartı harcamanızı durdurmak, ihtiyacınız olmayan şeyler için alışveriş yapmak için harcayabileceğiniz para miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

3. Kredi kartı bilgilerinizi tarayıcınızdan kaldırın

Kredi kartlarından bahsetmişken, kayıtlı kart bilgilerinizi tarayıcılarınızdan kaldırmanız gerekecek. Ödeme bilgileriniz genellikle kolaylık sağlamak için internet tarayıcınızda saklanır; ancak harcamalarınızı kısmak istiyorsanız, işlemi daha zor hale getirmeniz gerekir.

Bilgileri kaldırarak, ilk önce düşünmek zorunda kalmadan ve kredi veya banka kartınızı almak için fiziksel olarak kalkmadan bir satın alma işlemi gerçekleştiremezsiniz.

4. Dijital cüzdanlardan vazgeçerek çevrimiçi alışverişi durdurun

Dijital cüzdanlar ayrıca çevrimiçi satın almayı da kolaylaştırdı. Bu cüzdanlar, tarayıcınızda saklanan ödeme bilgilerinizle aynı şekilde hareket eder. Yine, bu kadar kolay satın alamamak için bu erişilebilirlik kolaylığını kaldırmanız gerekecek.

5. E-posta listesinden çıkın

E-posta pazarlaması, sizi satın almaya teşvik etmenin başka bir yoludur. Her gün markalar, onlarla alışveriş yapmanızı sağlamak için gelen kutunuzun üst kısmında yer için rekabet ediyor. Bu yüzden onları gelen kutunuzdan çıkarma sorumluluğu size aittir!

Sizinle iletişim kurmalarını durdurmak için e-postanın altındaki abonelikten çık düğmesine basın. Bu, satın almak için sitelerini ziyaret etme cazibesini ortadan kaldıracaktır.

6. Sosyal medyada markaları takip etmeyi bırakın ve engelleyin

Sosyal medya siteleri ve uygulamaları sizi alışveriş yapmaya teşvik eden başka bir yer olabilir. Bu durumda, zaman tünelinizde görünmemeleri için bu markaları takip etmeyi bırakmak ve engellemek en iyisi olabilir. Bu markaları engelleyerek ve takibi bırakarak, onlardan da beslenen reklamları almaktan kaçınabilirsiniz. Sosyal medya etkileyicilerini takip etmeyi bırakmak ve tetikleyicilerden kaçınmak, çevrimiçi alışverişi nasıl durduracağınızdır.

7. Sosyal medyaya ara verin

Sosyal medyada markaları takip etmeyi bırakırken ve engellerken, sosyal medyaya tamamen ara vermeyi düşünün. Bu, bu sitelere veya uygulamalara uzun süre giriş yapmamak anlamına gelir.

Sosyal medyadan ve cihazlarınızdan uzaklaşmak, hayatta gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanızı sağlar. Zamanı alışveriş yapma arzunuzun yerini alabilecek daha üretken alışkanlıklar geliştirmek için bile kullanabilirsiniz. Ayrıca, diğer insanların satın aldıklarını görmek gibi bazı alışveriş tetikleyicilerinizi ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

Online alışverişin mali durumunuza ve ilişkilerinize zarar vermesine izin vermeyin. Bu nedenle, alışverişinizle mücadele etmenize yardımcı olacak bu ipuçlarını göz önünde bulundurun. Unutmayın, kendi başınıza üstesinden gelemezseniz biz yanınızdayız. :) Borçtan kurtulmanıza, para biriktirmenize ve para durumunuzu korumanıza yardımcı olacak ipuçları için para durumunu takipte kalabilirsiniz.

 

Neden Hayallerinizden Vazgeçmemelisiniz? Küçükken hayalleriniz var mıydı? Güzel bir ev hayali mi kuruyordunuz? Yoksa hayalleriniz doktor olmak gibi daha kariyer odaklı mıydı? Hayallerinizin gerçeğe dönüştüğünü görmek için asla geç değil.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800