Nerede, ne kadar bahşiş verilir?

Bahşiş; alınan hizmet için minnettarlık göstermek için verilen geleneksel bir eylem. Ancak pandemi, hizmet sektörüne zarar verdiğinden beri, bahşiş vermek artık sadece bir nezaket eylemi değil, işçilerin geçimi için de çok önemli bir detay oldu.

Bahşiş; alınan hizmet için minnettarlık göstermek için verilen geleneksel bir eylem. Bahşiş vermek artık sadece bir nezaket eylemi değil, işçilerin geçimi için de çok önemli bir detay oldu. 

Restoranlarda ne kadar bahşiş verilir?

Restoran bahşişinin boyutu, siparişinizin doğru olup olmadığı ve size hizmet eden kişinin yemeğinizin siparişini aldıktan sonra sizi kontrol etmesi de dahil olmak üzere, ne kadar iyi servis yaptığına bağlı. Fakat bazı yerler hesaba servis ücreti de ekler. Bu yüzden bahşiş bırakmadan önce hesabınızı dikkatlice kontrol edin. Bunun üstüne eklemek isteyebilir veya istemeyebilirsiniz. Fakat hesabın minimum yüzde 10’u kadar bahşiş bırakmak normal kabul edilir.

Otellerde ne kadar bahşiş verilir?

Otellerde çeşitli bahşişler vardır. Ve mülk ne kadar büyük ve lüksse, miktar da o kadar büyük olur. Peki kimlere bahşiş verilebilir?

Bellboy: Değişiklik gösterilebiliyor.

Oda servisi: Faturaya eklenen bahşişin yüzde 10'u.

Seyahat ederken ne kadar bahşiş verilir?

Ülke dışına seyahat ediyorsanız, gitmeden önce gümrük bahşişleri hakkında biraz araştırma yapın. Örneğin, Kanada'da bahşiş bekleniyor, ancak Japonya'da değil. Ve her zaman nakit olarak ve ziyaret ettiğiniz ülkenin para birimine göre bahşiş verin.

Yolcu gemileri: Bahşiş politikaları, yolcu gemilerine göre değişir, ancak her biri, gemiye bindiğinizde neyin uygun olduğunu size söyler.

Havaalanı valiz taşıma: Çanta başına 50 TL devasa valizler için biraz daha fazla.

Uber veya Lyft gibi araç paylaşım hizmeti: Ücretin yüzde 10 ila 20'si. Araç çağırma hizmetleri uygulamaları size bahşiş bırakma seçeneği sunmasa bile, yine de sürücüye bahşiş verenler de olabiliyor.

Düğünlerde ne kadar bahşiş verilir?

Düğünün boyutu ve kapsamı, bahşiş olarak ödemeniz gereken tutarı belirler. Fiyata dahil olabileceğinden, bahşişlere karar vermeden önce düğün ve mekanları için sözleşmeyi dikkatlice okuyun. Ayrıca, eğer ev sahibiyseniz, misafirlerinizi bahşiş bırakarak sıkmak istemezsiniz. Öncesinden bu ödemeyi de yapmanız tavsiye edilir. Düğünlerde bahşiş bekleyebilecek kişiler:

  • Personel
  • Barmen
  • Vestiyer görevlisi: 
  • DJ

 

Bahşiş Vermek mi Yoksa Bahşiş Vermemek mi?Bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde müzeleri ve parkları gezdikten sonra mola vermek için bir kafe veya restorana oturursunuz. Gelen hesabı kontrol ettiğinizde bir şeyin yanlış olduğunu fark edersiniz, hesap yediklerinizin toplamından fazladır...

 

 

 

 

Etiketler Bahşiş
Yorumlar
Kalan Karakter 800