Kaç saat çalışman gerek?

Bir şey satın alırken sizin için maliyetini hesaplıyor musunuz? Almak istediğiniz ürün için kaç saat, gün çalışmanız gerek?

Harcama yaparken o ürünün sizin için maliyetini hesaplayın. Bunun için; aylık gelirinizi çalışma saatinize bölün. O ürün için kaç saat, gün çalışmanız gerektiğini hesaplayın. Bakalım gerçekten değiyor mu? 

HESAPLA

Diyelim ki aylık maaşınız 8 bin 640 lira ve bir ayda 180 saat çalışıyorsunuz. Gelirinizi, aylık çalışma saatinize bölün. 

Saatlik yaklaşık 48 lira kazanıyorsunuz demektir.

ÖRNEK 1:

4 bin 699 TL’lik bir akıllı saat almak istediğinizi varsayalım. Küçük bir hesapla bu akıllı saat için yaklaşık 98 saat çalışmanız gerektiğini buluruz.

(Almak istediğiniz ürünün fiyatı / Saatlik geliriniz)

ÖRNEK 2:

13 bin 950 TL’lik bir telefon almak istiyorsanız bunun için 290 saat çalışmanız gerekir. 😱Eyvah! Düşünün gerçekten değer mi, değerli mi?

'Değer' Mi? Testi“Değer” çok önemli ve anlamlı bir kelime. Değerlerimizi besleyecek anlamlı hayatlar sürdürebiliriz. Gelin para kazanırken, harcarken, yatırım yapıp borçlanırken ‘değer’ penceresinden bakalım...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store