İşte Benim Kıyafet Diyetim

İşte benim kıyafet diyetim! Kadın ömrünün 287 gününü gardırop karşısında geçirdiğini biliyor muydunuz?

Ben bu araştırmayı ilk okuduğumda sandalyeden düşecektim. Sabah gardırobu açıp, "giyecek bir şeyim yok!", "bugün ne giysem?" diye dakikalarca gardırop sana sen gardıroba bakarsın ya, bu ömürden bir sene çalıyormuş. Olacak iş değil. (Hshhh erkekler duymasın).

İş böyle olunca, bu tüm dünya kadınlarının ortak sorunu olarak kadınların kıyafet tüketme alışkanlıkları bir deneye, yani kıyafet diyetine ilham vermiş. Bunun adına da "Six Items or Less" (Altı parça ya da daha az giysi) demişler. Bunu duyar duymaz, hemen sizler için uygulayıp sonuçları birebir deneyimlemek istedim.

İşte sonuçlar; Kıyafet diyeti, akla ilk geldiği şekliyle "Alışveriş yapMA, kendini tut!" demiyor, "Lüzumsuz, plansız alışveriş yapma; bilinçli ol, kıyafetlerinle olan ilişkini, tarzını anla, alışverişe öyle çık" diyor.

Kıyafet Diyetinin Faydaları

1- Zaman Tasarrufu: Kıyafet diyetindeyken sabahları ne giyeceğime karar vermek sadece iki saniyemi aldı. Zaten bir kıyafeti dün giymişim, geriye beş adet kıyafet kalıyor. İnanın beş kıyafet içinden seçmenin verdiği dayanılmaz hafiflik kayda değer bir şey! 30 Gün 6 Kıyafetle Geçer mi dersiniz? Geçti! Hem de çok rahat bir şekilde geçti. Hatta size bir de sır vereyim, oldukça büyük bir şirkette çalışmama rağmen ofis arkadaşlarım kıyafet diyetimi fark etmediler! Bu diyetin amacı tam anlamıyla kıyafetlerinizle kurduğunuz ilişkiyi gözden geçirmek. Plansızca alışveriş yapan ve gardırobunu açınca giyecek bir kıyafet bulamayan, giysi seçmek için çok fazla zaman harcayanlar için bir 'reçete' niteliğinde. Uygulamak için tek yapmanız gereken de, bir ay boyunca giyeceğiniz altı kıyafet seçmek. Aksesuar ve ayakkabı serbest!

2- Para Durumu: Kadınların dolabında ortalama 25 kıyafet varmış. Bunlardan en az birinin etiketi de üzerinde olurmuş! (hani alayımda bir gün giyerim diye alınanlar). Halbuki ne istediğimizi bilince, indirimlerin, taksitlerin cazibesine kapılmıyor insan. Bana da aynen bu oldu

3- Tarz Keşfi: Meğer en verimli gardırop kendi tarzınla dolu gardırop. Ben de kıyafet diyetini uygulamaya başlayınca kendi tarzım olduğunu ve bunun ne olduğunu tam anlamıyla keşfettim. Bunun dışında da kıyafet alamaz oldum. Yani artık bir gardırop stratejim var. Hangi renkler, hangi şekiller, hangi kumaşlar, hangi stiller… Alışverişte onların dışındakileri görmüyorum bile.

4- Rahatlık: Gardırobunuzu anlar ve ona göre bir plan yaparsanız; hem kolay seçersiniz hem de alışverişiniz içinize siner. Cep telefonumda gardırobumun resmini, 'özgeçmiş'ini taşıyorum, ihtiyacım ya da gerçekten isteğim olmayan şeyleri es geçiyorum.

5- Yaratıcılık: İnsan esas zorda kalınca yaratıcı oluyor, ben bunu bir daha keşfettim bu diyette. Kıyafetleri kombinle kombinle giy, aksesuarlarla şenlendir… İşte sana bir sürü kombinasyon. (Matematikteki faktorial formülü gibi).

6- Özgüven: Bir ay boyunca altı kıyafetle dolaştığımı hiç kimse fark etmedi. Bu diyeti yapan herkes aynı şeyi söylüyor ve tek sonuç var: "Demek ki önemli olan şey giysimiz değil, duruşumuz. " Aynen öyle oluyor, yani, esas güzel olan biziz, kıyafet değil. Kıyafeti taşıyan, ona ruhunu veren biziz. İnsan bunu bir kere daha anlıyor. (Keşke bunu tüm parasını kıyafete harcayan güzel genç kızlarımız da bir lokma anlasa) İşte benim 30 günde 6 kıyafet diyetimden öğrendiklerim bunlar. Sizin kıyafetlerinizle ilişkiniz nasıl? Haydi, siz de dolabınızı açıp altı kıyafet seçin. Eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla iddiaya girin. Ya da kimseye söylemeyin, sürpriz yapıp 30 gün sonunda diyetinizi onlara anlatın. Bakalım fark eden çıkacak mı? Ben de devrim yarattı. Son bir sır daha vereyim, eşim dahi fark etmedi! Püf noktası: Kıyafet diyetine başlarken, o bir ayı iyi planlayarak seçim yapın. Örneğin, haftanın beş gününü işyerinde geçiriyorsanız ona göre mutlaka bir koyu renk pantolon, bir etek, beyaz gömlek, bir ceket, iki elbise seçebilirsiniz. Daha çok vaktiniz evde geçiyorsa ona göre… Diyetin başarısının sırrı o altı kıyafetin seçiminde yatıyor! Yardım isteyeniniz olursa yanınızdayım, bana email atın.

Sağlık, Sevgi ve Para ile kalın…

Etiketler kıyafet harcama
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store