İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el araçlar son dönemde öne çıkıyor. Hem daha uygun para vermek isteyenler hem de araba kullanmayı yeni öğrenenler ikinci el aracı tercih ediyor. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli, püf noktaları neler?

Öncelikle ikinci el araç almak istiyorsanız modelini iyi belirlemeniz gerekiyor. İkinci el araç alan vatandaşlar çok fazla araştırma yapmadan otomobile kavuşmak istiyorlar. Fakat bu durumlarda birçok sorun ile karşı karşıya gelinebiliyor. Problemle karşılaşmamak için öncelikle bütçenizden ne kadar harcama yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Daha sonra alacağınız aracın piyasa değerini araştırmak, eğer alacağınız araç bütçenize uygun değil ve sizi zorluyorsa, diğer ihtiyaçlarınızdan kısmanız gerekiyor.

Aracı belirlediniz, almaya karar verdiniz. Bunun için ilk yapacağınız şey, aracın çalıntı olup olmadığına bakmak. Kimi hırsızlar artık dolandırıcılık yaparak çalıntı araçları birçok kişiye satıyor. Aracın çalıntı olup olmadığını anlamak için ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Fakat bazı durumlarda dolandırıcılar bu farkı da kapatıyor. Bunun için araç alırken ekspertiz raporlu araçları tercih edin.

ARACI MUTLAKA GÖRÜN

İkinci el araç satın alırken aracı mutlaka görmeniz ve incelemeniz gerekiyor. Araç alırken çizik veya pas var mı diye kontrol etmeniz gerekiyor. Boyalı araçlar zaten kendini belli ediyor. İkinci el araç alırken bir ipucu daha arabayı iki taraflı olarak incelemeniz gerekiyor. Eğer araç kaza yaptıysa muhakkak iki oranda farklılık belirecek.

TEST SÜRÜŞÜ YAPIN

Aracı alırken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de test sürüşü yapmak. Test sürüşü yapmak sizi daha güvende hissettirecek. Hatta mümkünse aracı başkasıyla kullanacaksanız beraber test sürüşü yapmayı tercih edin.

ARABAYI SALLAYIN

Bilindiği üzere arabada süspansiyon sistemi çok önemli. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde bir sıkıntı var demektir.

TRAFİK CEZASI VAR MI SORUN!

İkinci el araç alırken en dikkat edilen konulardan biri de trafik cezası. Kimi araç sahipleri trafik cezasını ödemeyerek otomobili satmaya kalkıyor. Bu da alacağınız araçta sizi sıkıntıya sokabilir. Trafik cezasını öğrenmek için plaka numarasıyla internet üzerinden sorgu yapabilirsiniz.

OTOMOBİLİ KONTROL EDİN

Bunlar sadece temel dikkat etmeniz gereken bilgiler. Fakat bunların dışında araca da hakim olmanız gerekiyor. Örneğin araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirin. Direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir. ​Aynı zamanda pedallara bakın ve otomobilin uzun yol yapıp yapmadığını anlayın. Çünkü bir araç sürekli uzun yol yaptıysa gaz pedalı aşınmıştır.

GÜRÜLTÜLÜ MOTORDAN UZAK DURUN!

Deneme sürüşü sırasında araçtan çıkan seslere dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer motordan çok ses geliyorsa bu aracın epey bir tamirata ihtiyacı olduğuna işarettir. Aynı zamanda egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.

ARACIN ROT VE BALANS AYARLARINA DİKKAT

Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır. Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.

PAZARLIK YAPMAYI UNUTMAYIN

Eğer alacağınız ikinci el araç içinize sindiyse şimdi pazarlık yapma zamanı. İstediğiniz aracı almak için karşı tarafla pazarlık yapmayı unutmayın.

Araba Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?Araba almak istiyorum ama yeterli param yok diyorsanız, öncelikle birikime başlamanız gerekiyor. İşte para biriktirmenizi kolaylaştıracak öneriler...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store