Araba Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir?

Araba almak istiyorum ama yeterli param yok diyorsanız, öncelikle birikime başlamanız gerekiyor. İşte para biriktirmenizi kolaylaştıracak öneriler...

Araba satın almak, hayattaki büyük harcamalardan bir tanesi… Bütçeyi sarsmadan ve ileride zorluk yaşamadan araba sahibi olmak için doğru para planı yapmak şart. Daha önceAraba almak istiyorum diyenler nasıl para hesabı yapmalı?’ başlıklı yazımızda izlenmesi gereken adımları anlatmıştık. İlk adım, tahmin ettiğiniz gibi para biriktirmek! Arabayı taşıt kredisiyle almayı düşünüyor olsanız bile, peşinat için mutlaka birikmişe ihtiyacınız var. Taşıt kredilerinde 100 bin TL’ye kadar yüzde 30 peşinat, 100 bin TL ve üzeri için yüzde 50 peşinat ödemeniz gerekiyor.

Peki, birikime nasıl başlayacaksınız?

Borçları Temizleyin

Eğer yüksek miktarda borcunuz varsa, hem borç ödemeye hem de birikim yapmaya çalışmak sizi zorlayacaktır. Öncelikle borçlarınızı kapatın. Bu borç, kısa dönemde kapatamayacağınızı düşündüğünüz bir borç ise, her ay en yüksek ne kadar ödeyebileceğinizi hesaplayarak bir ödeme planı çıkarın ve bu plana sadık kalın.

Alacağınız Arabayı Belirleyin

Almak istediğiniz arabayı net bir şekilde belirleyin ki, onun fiyatı üzerinden gerçekçi bir birikim planı yapabilesiniz. Bu parayı ne kadar zamanda biriktirebilirim? Her ay ne kadar koymalıyım? Hepsini yazın ve bunun üzerine yoğunlaşın.

Harcamadan Önce Birikime Ayırın

Birçok kimse maaştan geri kalanı birikime ayırmaya çalışıyor. Oysa bu hiç doğru değil! Ya kalmazsa?… Maaş geldiği anda, faturalar gibi zorunlu ödemeleri halletmekle birlikte hemen birikiminize ayırmak istediğiniz miktarı da kenara koyun ve bu parayı unutun. Dokunmak yok!

Birikiminizden Kazanın

Birikiminiz için faizli bir hesap açıp hedefinize ulaşana kadar bu paranın faizinden de faydalanabilirsiniz.

Zararlı Alışkanlıktan Kurtulun

Sigara kullanıyorsanız, bunu bırakmanız gerektiğini pek çok kez duyduğunuzu biliyoruz. Sigara, sağlığınız gibi cebinize de zararlı. Sigaraya yıllık 4.000 lira harcayacağınıza bu parayı kolayca biriktirebilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı bir yaşam sürüp hem de kolay yoldan para biriktirebilirsiniz.

Tasarruf Edin, Artanı Biriktirin

Tasarruf edebileceğiniz her şeyi gözden geçirin. Mesela, doğalgaz faturasını düşürmek için yapabileceklerinizi öğrenin. Kıyafet diyeti uygulayın. Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyler için harcama yapmayın. Dışardan yeme alışkanlığını en aza indirin. Harcama yapmadan önce, satın almak yerine yapabileceklerinizi gözden geçirin. Mesela, kullanmak için arkadaşınızdan ödünç isteyebileceğiniz bir şeyse, almayın. Sonuç olarak tüm bu yapmadığınız harcamaları kenara koyun.

Ek Gelir Yaratın

Kullanmadığınız eşyaları mutlaka elden çıkarın. Artık mobil uygulamalar ve internet sitelerinden ikinci el satışlar çok popüler. Kullanmadıklarınızdan para kazanın. Yeteneklerinizi değerlendirin. El işi beceriniz varsa ya da sanatsal bir yeteneğiniz, burdan para kazanabileceğiniz yolları araştırın.

Ucuz Aktivitelere Yönelin

Sosyal hayattan kopmayın ama en ekonomik olanı değerlendirin. Ücretsiz etkinlikleri takip edin. Müzelerin ücretsiz ziyaret edilen günlerini öğrenin. Büyük park ve bahçelerde yürüyüş yapın.

Araba alma hedefinize ulaşmak için hazırladığımız programa katılabilir ve ÜCRETSİZ DESTEK alabilirsiniz. KATILMAK İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler birikim araba alma
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store