Harcamalar Yoldan Çıkmasın

Yaptığınız harcamalar hayatınızı olumlu etkiliyor mu? Ya da siz farkına varmadan tam tersi mi oluyor? Maddi olarak kendinizi tehlikede hissediyorsanız küçük bir test işinize yarayabilir. Norveçli araştırmacılar Bergen Alışveriş Bağımlılığı Skalası adını verdikleri 7 soruluk bir test hazırlamış. Testi dolduranlardan çıkan ortalama sonuca göre...

Yaptığınız harcamalar hayatınızı olumlu etkiliyor mu? Ya da siz farkına varmadan tam tersi mi oluyor? Maddi olarak kendinizi tehlikede hissediyorsanız küçük bir test işinize yarayabilir. Norveçli araştırmacılar Bergen Alışveriş Bağımlılığı Skalası adını verdikleri 7 soruluk bir test hazırlamış. Testi dolduranlardan çıkan ortalama sonuca göre alışveriş bağımlılığı diğer bağımlılıklar ile aynı uyarıları veriyor.

Öncelikle alışveriş hayatınızda sorunlara sebep oluyor mu diye bakın:

• Alacaklılar peşinizde mi?
• Senin ve önem verdiğin kişiler arasında önemli bir tartışma konusu mu?
• Arkadaşlarından borç aldın mı?
• İş konusunda alışverişe çok zaman harcadığın için geri kaldığın oldu mu?
• Yaptığınız alışverişler karşısında kendinizi zayıf hissettiniz mi?
• Kendiniz mi kontroldesiniz yoksa alışveriş yapma isteğiniz mi?

Ayrıca hangi alışveriş alışkanlığının hayatınızı tükettiğini düşünmelisiniz. “ Pek çoğumuz dönem dönem fazla alışveriş yapma zayıflığını gösteririz ama bu hayatınızda sürekli düşündüğünüz bir şeyse o zaman sorununuz var demektir.
Alışveriş yapmaya vermiş olduğunuz duygusal tepki bir başka faktör. Eğer uygun bir fiyata ürün bulmak sizi sevindiriyorsa bu kötüye işaret.

Harcamalarınızı Nasıl Dizginleyebilirsiniz?

Tedavinin ilk ve en önemli adımı alışverişinizin nasıl ve neden sizin için probleme dönüştüğü? Bunu kendi başınıza veya bir terapist eşliğinde yapabilirsiniz. Gerçek bir tedavi bulabilmek için altında yatan sebebi bulmalısınız. Sizi tetikleyen şeyleri not aldığınız bir günlük, işinize yarayabilir. Bu tetikleme belki eşiniz gece geç saate kadar çalışırken olabilir, ya da kendinizi yalnız hissettiğinizde.

Sorunun kökenini bulduğunuz zaman izleyebileceğiniz bazı stratejiler var. Yanınızda “Fazla Alışveriş Yapmamayı Hatırlatıcı Kart” taşımanız gibi. Bu kartta şu 6 madde olmalı:

1. Niye buradayım?
2. Nasıl hissediyorum?
3. Buna ihtiyacım var mı?
4. Beklersem ne olur?
5. Bunu nasıl ödeyeceğim?
6. Bunu nereye koyacağım?

Alışveriş yapmadan önce kendinize bu soruları sorun ve kendinize biraz süre tanıyın.
Ayrıca yaptığınız harcamalara ve bunların size ne kadara mal olduğuna bakmakta etkili bir yöntem. Yaptığınız bütün harcamaları yazmanız şart. Sonra yaptığınız harcamaların çetelesini tutup bu paraları biriktirmiş olsanız ne kadar kar etmiş olacağınıza bakın.
Başta kolay olmayacak ama yaşadığınız zorluklar buna değecek. “İşte bu güzel yaşanmış bir hayat” diyeceksiniz.

Kaynak: https://www.dailyworth.com/posts/4021-how-to-quit-shopping-addiction/1

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store