Ekonomik Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Ev alışverişi, gıda, eksikler derken farkında olmadan uzun bir vakti markette harcıyoruz. Bilindiği üzere market dizaynları da daha fazla alışveriş yapmanız için tasarlanmış. Fakat bunun önüne geçebilme şansınız var. Sizler için ekonomik market alışverişi yapma yollarını denedik.
Ekonomik Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Türkiye'de en fazla para harcanan sektörlerden birisi de gıda. Yani bir diğer deyişle gıdaya verdiğimiz para oldukça fazla. Hal böyle olunca ev ekonomisini de düşünüp bir yandan harcamaları akılıca yapmak gerekiyor. Market alışverişini bazı püf noktalara dikkat ederek kontrol altına almak mümkün. Peki o püf noktalar neler?

Alışveriş Listesi Yapın

Sizin bir kere alışverişe çıkmadan önce liste yapmanız gerekiyor. Marketlerde yüzlerce ürün olduğu için kafanız karışabilir, gereksiz harcamalar yapabilirsiniz. Bunun için alışverişe çıkmadan önce evinizde ne eksikse ona karar verin ve yazın. Böylece ihtiyaçlarınız dışında çıkmak ihtimaliniz azalır.

Aç Gitmeyin

Alışveriş listesinden sonra en dikkat etmeniz konulardan biri de markete aç gitmemek. Markete aç gittiğiniz için hiç gereği yokken şekerleme ürünleri, bisküviler alıp çıktığınız oldu mu hiç? Karnınız acıktığı zaman canınız gereksiz her şeyi çekiyor. Bunun önüne geçmek için ise markete tok gitmeyi deneyebilirsiniz.

Farklı Markaları Deneyin

Bilindiği üzere birçok marka aynı ürünü çıkarıyor. Örneğin makarna. En az 5 çeşit markası bulunuyor ve fiyatları genellikle farklı oluyor. Özellikle toplu alışveriş yaptığınız zaman bu fiyat farkı daha fazla ön plana çıkıyor. Bunun için yeni markalar denemek şart. Belki o ürüne ön yargılı yaklaşıyorsunuz ve diğer pahalı ürünü sırf parasından dolayı tercih ediyorsunuz. Böyle bir durumda yapmanız gereken yeniliklere açık olmak. Siz deneyin, eğer o ürünü beğenmezseniz tekrar alışık olduğunuz markayı tüketmeye devam edersiniz. Öte yandan ürünlerin gramajına da dikkat edin.

Alışveriş Sepetine Dikkat

Marketlerde genellikle 2 çeşit alışveriş sepeti bulunuyor. Kimi zaman kolda ürün taşımak oldukça zor geliyor ve arabalı sepeti alıyoruz. Bu sepeti aldığımız zaman ise içimizdeki ses 'onu doldur' diyor. Çünkü aslında onu boş gördükçe biraz sinirleniyoruz. O yüzden ihtiyacınız olan sepeti alın. Eğer yoğurt, ekmek ve patates alacaksınız büyük bir arabalı sepeti kullanmanıza gerek yok. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol