Dürtüsel Satın Almalara Dur De!

Satın alma dürtüsüne nasıl dur diyebiliriz, hiç düşündünüz mü? İşte aşırı harcama dürtüsünden kurtulmanıza yardımcı olacak ipuçları:

Satın alma dürtüsüne nasıl dur diyebiliriz, hiç düşündünüz mü? İşte aşırı harcama dürtüsünden kurtulmanıza yardımcı olacak ipuçları:

1. Bir bütçe yapın ve ona bağlı kalın.

Bir bütçeye ihtiyacınız var. Henüz bir planınız yoksa bütçe uygulamamız Moneye ile bunu hemen yapmak için 10 dakikanızı ayırın.

Ve asıl önemli olan, buna gerçekten bağlı kalmalısınız. Bütçe, tüm paranızın aniden harekete geçmesini sağlayacak sihirli bir değnek değil. Paranıza her ay nereye gideceğinizi söylemek ve ardından bu planı uygulamak sizin sorumluluğunuzda. Zaten iyi bir bütçeniz yoksa, paranızı harcamayın. Bunu yapabilirsiniz!

2. Kendinize harcama izni verin.

Evet, sadece bütçenize bağlı kalmanızı söyledim ve her zaman yapmalısınız. Ama oraya istekler için de para atmak önemli! İsteğe bağlı harcamalarınız için kendinize (ve evliyseniz eşinize) bütçenizde yer açın.

Miktarın bütçeniz için uygun olduğundan da emin olun. Bir dahaki sefere alışveriş merkezinde yürürken ve bir şey gözünüze çarptığında, sadece istekler için ayırdığınız paranızdan alırsınız. Artık suçluluk duymadan alışveriş yapabilirsiniz! Bunun için harcamanın küçük bir bölümünü zaten bütçelemişsinizdir, bu yüzden artık bir ani satın alma değil.

3. Satın almadan önce bir gün bekleyin.

Ani satın alma sizi cazibesine kaptırdığında sakinleşmek için kendinize bir iki gün verin. Soğukkanlı bir kafaya ve yeni bir bakış açısına sahip olduğunuzda, kendinize bu harcamanın istek mi ihtiyaç mı olduğunu sorun. 

4. Bir listeyle alışveriş yapın.

Alışverişe başlamadan önce hangi ürünleri satın almak istediğinizi ve ne kadar harcayacağınızı belirleyin. Planlı olursanız, fazla harcamazsınız.

5. Duygusal olduğunuzda alışveriş yapmayın.

Duygularınızın harcama alışkanlıklarınızı kontrol etmesine izin vermeyin! Harika bir gün geçirebilir ve anın heyecanını aniden satın alabilirsiniz. Ya da belki kötü bir gün geçiriyorsunuz ve kendinize güzel bir şeyi hak ettiğinizi ya da sizi daha iyi hissettireceğini düşünüyorsunuzdur. Duygularınızı kontrol altına alın ve hiçbir şey satın almayın.

6. Başkalarıyla kıyaslama yapmayın

Bu, dürtü satın alma söz konusu olduğunda oyunun kurallarını değiştirir. Sahip olduklarınızı (veya sahip olmadıklarınızı) her zaman başkalarıyla karşılaştırırsanız, asla tatmin olamazsınız. Kendimizi diğer insanlarla karşılaştırmaya başladığımızda asla kazanamayacağımız bir oyun oynarız.

7. Harcamalara meydan okuyun

Evet doğru duydunuz. Harcamalarınıza meydan okuyun. Ve sadece ihtiyaçlarınıza göre satın alarak bu mücadeleyi kazanın. 

8. Hedeflerinizi aklınızda bulundurun

Bir ani satın alma işlemine teslim olmak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayacak. Dürtülerle hareket edip, gereksiz satın almalar yapmak, hedeflerinize ulaşmanız için biriktirdiğiniz parayı tüketecektir. Kendinizi kaybetmeyerek, ulaşmaya çalıştığınız önemli hedefleri hatırlayın.

Para harcamak çok eğlenceli olabilir. Ama bu heyecan asla uzun sürmez. 

 

Harcama Dürtünü Kontrol Et!Harcama Dürtünü Kontrol Et!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800