Daha Az Harcamak İçin Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Ne kadar harcadığınız veya biriktirdiğiniz, alışkanlıklarınızın bir sonucu. Bu iyi bir haber, çünkü daha fazla tasarruf etmek için alışkanlıklarınızı değiştirebileceğiniz anlamına geliyor. Nasıl mı yapacaksınız?

Ne kadar harcadığınız veya biriktirdiğiniz, alışkanlıklarınızın bir sonucu. Bu iyi bir haber, çünkü daha fazla tasarruf etmek için alışkanlıklarınızı değiştirebileceğiniz anlamına geliyor. Nasıl mı yapacaksınız?

 

Finansal hedeflerinizi görselleştirin

Tatil için mi biriktiriyorsunuz? Yoksa kredi kartı borcunuzu sıfıra indirmeye mi çalışıyorsunuz? En çok baktığınız yerlere görsel bir hatırlatıcı yerleştirin. Örneğin, bir sonraki ideal tatil yerinizin bir resmini yazdırın ve bunu buzdolabınıza asın veya cep telefonunuzdaki arka plan fotoğrafını değiştirin.  Bu, satın almanın duygusal heyecanını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve onu bilinçli, bilişsel bir süreç haline getirir.

 

Bütçenizi takip etmek için Moneye kullanın

Harcamalarınızı uygulamaya yazmaya başladığınızda bütçenizin ne kadar dışına gittiğinizi daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Moneye uygulaması parayı takip etmeyi çok basit ve kolay hale getirdi. Egzersiz gibi düşünebilirsiniz. İlk başta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sonra ondan zevk almaya başlarsınız. Çok fazla para harcadığınızı fark etmek eğlenceli değildir. Ancak kredi kartı borcunun getirdiği yükü hafifletebileceğinizi bilmek iyi gelir.

 

Gereksiz ürünleri satın almak için 24 saat bekleyin

Bir alışveriş merkezinde amaçsızca dolaşıyorsanız, kötü bir ruh halinde hissediyorsanız ve satın alabilecek yeni bir hedef bulduysanız 'Bu beni mutlu eder!' diye düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar, yeni bir satın alma ile gelen neşenin genellikle ortadan kalktığını gösteriyor. Tabii ki bazen gerçekten yeni bir telefona veya yeni bir giysiye ihtiyacınız olur. Peki bu satın alma işlemlerini ne zaman yapmak uygun? 24 saat sonra! Evet doğru duydunuz 24 saat bekleyin. 24 saatin sonunda muhtemelen duygusal bir satın alma yapmazsınız. 

 

Harcamalarınızda toplam tutar azsa nakit kullanın

Bir fatura öderken cüzdanınızda nakit olduğunu bilseniz de onu kullanmak konusunda isteksizsinizdir. Çünkü acil bir durumda ihtiyacınız olur diye hareket edersiniz. Fakat nakit size neye ne harcadığınızı net olarak gösterir.

Bütçeni İki Beden İncelt! Bütçeni İki Beden İncelt!

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store