Mutfağınızda Yerden Tasarruf Etmeniz İçin Öneriler

Yeni evlenenler, evini yenileyenler, yeni taşınanlar için mutfak bölümü harcama listesinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Hem alandan hem de paradan tasarruf etmek için iyi seçimler yapabiliriz.
Mutfağınızda Yerden Tasarruf Etmeniz İçin Öneriler

Mutfak belki de evde en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri. Hatta yeni evlerde artık mutfak ve salon bir arada bulunuyor. Linkteki haberde belirtildiği gibi artık  küçük evlerin daha tasarruflu olduğu da biliniyor. Peki, mutfaktaki yerlerden nasıl tasarruf ederiz? 

Mutfak oldukça eşyanın ve çekmecenin olduğu alanlardan biri. Özellikle iş yaparken el altında olan gereksiz şeyler rahatsız ediyor. Bunun için ise minimal eşyalar mevcut. Minimal eşyalarınızla birlikte yerden tasarruf edebilirsiniz.


Küçülebilir Masa Tercih Edin

Eskiden kalan uzun mutfak masalarını unutun. Yeni moda küçülebilen masalarda. Hatta o kadar küçülüyor ki, siz bile masanızın olduğunu unutabilirsiniz.  Küçük bir mutfak masası ise 4 kişilik bir ailenin işini oldukça görür. Yani kısacası mobilya alışverişi yaparken büyük masalardan uzak durun.


Kullanabildiğiniz Kadar Eşya Alın

Yeni evlenen çiftlerin mutfak eşyası çok oluyor. 16'lı çatal bıçak seti, 32'li tabak seti derken mutfakta alan gittikçe daralıyor. Her şeyi set yapmak yerine parça parça ve şık ürünler tercih edebilirsiniz. 

Fırın Koyma Bölmesi Olsun

Mutfağınızı dizayn ederken büyük mutfak eşyalarınızı koyabileceğiniz alanlar olmalı. Yeni evlerde genellikle bunları koymak için yerler oluyor. Örneğin fırınınızı ya da buzdolabınızı ayrılan yerlerin içine koyabilirsiniz. Bu eşyaların dışarıda olması durumunda mutfak daha küçük bir hal alacak ve kullanış alanı iyice daralacak.

Çamaşır Makinesi Koyacaksınız...

Kimi zaman banyonun küçüklüğünden dolayı mutfağa çamaşır makinesi koymak zorunda kalıyorsunuz. Belki de fırın için ayrılan yere çamaşır makinenizi yerleştiriyorsunuz. Bu durumda mutfakta bulunan eşyalarda değişiklik yapmanız gerekecek.

Çamaşır makinesi için ilk tercihininiz banyo olsun.

Raf Kullanın

Eğer mutfağınızda yeterli sayıda raf yoksa hemen almaya başlayın. Çünkü raf oldukça önemli. Bardaklarınızı, acil kullanmanız gereken eşyaları raflara dizebilirsiniz. Rafları duvarlara monte etmek de sizi avantajlı kılacaktır.

Su Şişelerini Atmayın

Baklagiller mutfakta oldukça yer kaplıyor. Bütün bir paketi dolaba sığdırmak yerine su şişelerinin içine aldığınız ürünleri yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde cam kavanozları da kullanabilirsiniz. 

Mutfağınızı Düzenli Tutun

Mutfakta yer açmak istiyorsanız ilk olarak orayı düzenli tutmalısınız. Örneğin, abur cubur dediğimiz ürünlerin ayrı, makarnaların ve içeceklerin ayrı yerleştirilmesi gerekiyor. Mutfak sizin alanınız ve orayı en doğru biçimde kullanmak hakkınız. Bunun için ihtiyacınıza göre eşya alışverişi yapın ve bu eşyaları oldukça kullanılabilir bir biçimde yerleştirin. Hangi ürünün nerede olduğu bilirseniz daha rahat hareket edebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol