Tasarruf İçin Küçük Ev Tercih Etme Nedenleri

Büyük ev mi küçük ev mi sorusu her zaman kafa karıştırıyor. Eşyaları yerleştirmek daha rahat edebilmek için büyük ev tercih edenler, küçük evde oturanlara göre daha fazla para harcıyor. Küçük ev ilk başlarda sizi zorlasa da maddi olarak rahatlatacağı kesin. Peki küçük evin avantajları neler?
Tasarruf İçin Küçük Ev Tercih Etme Nedenleri

Enerji Tüketimi Daha Az

Küçük evin enerji tüketimi daima daha düşük oluyor. Yukarıda belirttiğimiz doğalgaz örneğinde olduğu gibi küçük evlerde kullandığınız elektrik minimum seviyede oluyor. Tabii burada bilinçli kullanım da devreye giriyor. Siz bütün odaların ışığını açıp evin her yerinde dolaşıyorsanız, bu avantajı unutun.

Isınma Daha Ucuz

Biliyorsunuz büyük evlerde oturduğunuz zaman doğalgazı daha yüksek ısıda yakmanız gerekiyor. Bu durum da faturanıza yansıyor. Hatta uygun olması için kışın bir odayı bile kapatıyorsunuz. Fakat küçük evde durum böyle değil. Kolay ısınabildiği için daha az doğalgaz kullanmış oluyorsunuz. Aynı şey sobalı ya da doğalgaz sobalı evler için de geçerli. Örneğin salonda sobanız var ve sadece belli yerleri ısıtıyor. Bazı odaları ısıtmak için ısıtıcı kullanıyorsunuz.

Temizlik Masrafı Daha Az

Büyük evin gerçekten de büyük dertleri var. Büyük evi temizlemeniz için bir gününüzü bu işe ayırmanız gerekiyor. Hele bir de çalışan kişiyseniz bu daha masraflı hale gelecek. Çalıştığınız için evi temizlemeniz neredeyse olanaksız. Bunun için bir yardımcının eve gelmesi gerekiyor. Bu da masraf demek. Fakat küçük eviniz varsa günlere bölerek yapacağınız temizlik hem sizi bedenen yormayacak hem de bütçenizi etkilemeyecek. Zaten daha az temizlik ürünleri kullandığınız için buradan da kar elde etmiş olacaksınız.

Küçük Ev Daha Az Alışveriş Demek

Büyük evde yaşayacağınız zaman evin boş alanlarını da doldurmak isteyeceksiniz. Bu da daha fazla alışveriş demek olacak. Örneğin küçük evden büyük eve taşınmaya karar verdiniz bir kere ona göre mobilya almanız gerekiyor. Ki bu da epey masraf demek. Fakat küçük evde olduğunuz zaman belli bütçeyle evinizi dekore edebilirsiniz. Zaten mobilyada artık minimal eşyalar moda. Minimal eşyaların da büyük evde pek iyi durduğunu söylemek çok zor.

Evin Konumu Çok Önemli

Küçük ev büyük ev tartışmasını karşılaştırmasını bir kenara bırakırsak evin konumu oldukça önemli. Çünkü evin konumuna göre orada yaşam standartları da farklı oluyor. İstanbul için örnek vermek gerekirse eviniz Bağdat Caddesi'nde ise alışveriş yapacağınız yerler daha farklı olacak. Ev almadan ya da kiraya çıkmadan önce iyi bir bütçe planlaması yapıp araştırma yapmanız gerekiyor. 

Resim

Faizsiz Alternatif Yok Mu?

Yatırım seçeneklerini incelerken faiz olmayan bir alternatif arıyorsanız; katılım bankaları tarafından sunulan katılma hesapları size göre. Paranız faizsiz olarak değerlendiriliyor ve kar zarar esasına göre paylaşım yapılıyor. Daha detaylı bilgi edinmek ve kolay bir şekilde Senin Bankan’da hesap açmak için tıklayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol