Kendinizi Başkalarıyla Neden Kıyaslamamalısınız?


Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak zamanla çok yorucu bir hal alabilir. Sonuçta durmadan yarışamazsınız. Kıyaslamanın sizi bitkin ve mutsuz bırakabilecek riskleri var.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak zamanla çok yorucu bir hal alabilir. Sonuçta durmadan yarışamazsınız. Kıyaslamanın sizi bitkin ve mutsuz bırakabilecek riskleri var. Ancak kıyaslamayı seçtiyseniz bu, devre dışı bırakabileceğiniz anlamına da gelir. O zaman ne olacak? Kendinizi asla başkalarıyla kıyaslamamanız için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

1. Yeterli gelmez

Daha iyi bir şeye sahip birini görürsek, birdenbire sahip olduğumuz şeyler yeterince iyi görünmez. Bu döngüyle ilgili sorun, bitmemesidir. Kıyasladığımızda, sonsuza kadar daha fazlasını ararız.

2. Kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz

Başkalarının sahip olduklarını elde ederseniz mutlu olacağınızı düşünürsünüz. Ama çoğu zaman, tam tersi olur. Karşılaştırma merdiveninde ne kadar yükseğe çıkarsak, o kadar mutsuz hissedebiliriz. Her şeye sahip gibi görünen ama hala hayatından zevk alamayan birçok insan var…

Bu nedenle, başkalarının neye sahip olduğunu düşünmek yerine, bunu aklınızdan tamamen çıkarmak, kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Kıyaslamayı bırakmanın tek bir hareketi bile ruh halinizi ve bakış açınızı değiştirebilir.  Kıyaslama hayatımızı daha stresli hale getirir ve iliklilerimizi de etkileyebilir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamazsanız çok daha mutlu hissedeceksiniz. 

3. Herkes farklıdır

Hepimizin yetenekleri, kişilikleri farklıdır… Hepimiz benzersiziz, ancak bunu benimsemek yerine aynı olmak için çalışıyoruz.

İkinizin de farklı olduğunu fark ettiğinizde, inanın çok rahatlayacaksınız. Bu nedenle, tanımadığınız veya tanıdığınız insanların sahip olduklarıyla ilgilenmek yerine kendi hayatınıza, kendi masanıza getirdiğiniz benzersiz şeylere bakmayı deneyin.

4. Kendinizi sahte bir şeyle karşılaştırıyor olabilirsiniz

Peki en son ne zaman Instagram için makyajsız, saçı yapılmamış, etrafı dağınık bir evle çevrili fotoğrafınızı çektiniz? Muhtemelen asla, değil mi?

Eee peki neden bu kıyaslama? Sonuçta sosyal medyadaki diğer herkes de sizin gibi yalnızca kendilerinin en iyi versiyonlarını çevrimiçi ortama koyuyor. Kendinizi karşılaştırdığınız şey, tamamen sahte de olabilir. 

5. Dünyaya getirebileceklerinizi kaçırabilirsiniz

Dışarıda tam olarak sizin gibi olan kimse yok. Diyelim ki karşılaştırma yapmakla ve herkes gibi olmaya çalışmakla meşgulsünüz. Bu durumda, benzersiz bakış açınızı ve fikirlerinizi dünyaya getiremezsiniz.

İnsanların gerçek sizi tanıma şansı olmaz. Her şeyi bırakın kim olduğunuzun tadını çıkarın. Başkaları için neler yapabileceğinizi ve nasıl bir insan olmak istediğinizi düşünün. Başkalarının ne yaptığına değil, buna odaklanın. Hepimiz başkalarına nasıl yardım edebileceğimize ve kendimize odaklanırsak, dünya çok hızlı bir şekilde çok daha iyi hale gelebilir. 

6. Kıyaslama, hayatınızdaki iyi şeyleri görmemenize neden olabilir

Hayatlarımızı başkalarıyla kıyaslamak, sahip olduğumuz iyi şeyleri görmemizi zorlaştırır. Bir başkasının hayatının ne kadar harika olduğuna odaklanırsanız, etrafınıza bakıp iyi arkadaşlarınız, sevgi dolu bir aileniz, sevdiğiniz bir işiniz veya sizi benzersiz kılan başka herhangi bir şeyin olduğunu göremeyebilirsiniz.

Buna yardımcı olacak bir egzersiz olarak, gününüze devam etmeyi ve hayatınızdaki her güzel şeyi fark etmeyi deneyin. Örneğin, sevdiğiniz bir evde yaşamak, işe gidip gelmek için kısa bir yolun tadını çıkarmak veya hafta sonu izinli olduğunuzdan mutlu olmak gibi... Bunların hepsi, kaçırmak veya hafife almak istemediğiniz güzel şeylerdir.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine ne yapmalısınız?

Başkalarını kıskanarak zaman kaybetmek istemiyorsanız, bunun yerine ne yapabilirsiniz? Kendinizi asla başkalarıyla karşılaştırmamanın ve kendi hayatınız hakkında iyimser kalmanın birçok yolu var.

  • Sahip olduklarınız için şükredin

Sahip olduğunuz şeyler için şükredin. Şükrettiğiniz takdirde kıyaslama için fazla zamanınız kalmayacak. 

  • Kendi hayatınız için heyecanlı olun

Sürekli başka birinin hayatına bakarken kendi hayatınız için heyecanlanamazsınız. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine kendi hayatınız için heyecan duyun. Yapacağınız şeyler ve sahip olduğunuz deneyimler hakkında mutlu olmak için kendinize izin verin.

 

 

Duvarlarımızı Nasıl Yıkabiliriz? Dönüşüme hazır mısınız? İşte duvarlarımızı yıkmanın yolları:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store