Karmaşanın İçinde Mutlu Olabilmek

Bazen hayat oldukça karanlık görünebilir. Mesela şu an; İşte kötü bir gün geçirmiş, kötü bir haber almış, finansal durumun karışmış, sevgilinden ayrılmış, hasta olmuş ya da en kötüsü sevdiğin birini kaybetmiş olabilirsin…

Bazen hayat oldukça karanlık görünebilir. Mesela şu an; İşte kötü bir gün geçirmiş, kötü bir haber almış, finansal durumun karışmış, sevgilinden ayrılmış, hasta olmuş ya da en kötüsü sevdiğin birini kaybetmiş olabilirsin… Hayatın neden bu kadar kötü gittiğini merak edebilirsin. Ve neden daha iyi olamıyor diye düşünüp, durabilirsin.

Genellikle işler kontrolümüz dışında gelişir ve bu durumları her zaman düzeltemeyiz. En azından kolayca ve hızlı bir şekilde yola sokamayız. Ancak bu yaşananlar, bir daha mutlu hissetmeyeceğimiz anlamına gelmez. 

Mutsuzluk içinde de var olduğunu kabul et

Düşünün; kendimizi kötü hissettiğimizde, acı çektiğimizde, tek istediğimiz ondan uzaklaşmaktır. Yaşananları görmezden gelmek, iyi olduğumuzu varsaymak isteriz. Kendimizi rahatlatmak isteriz. Ama aslında mutsuzluktan uzaklaşmak istemek onu daha iyi hale getirmez. Genellikle acıyı uzatır. Bunun yerine acınızı kabul edin, ve bununla nasıl başa çıkacağınızı düşünün. Mutsuzluğun da olabileceğini kabul etmek, sizi daha güçlü kılabilir. Hoş değil ama ne demişler seni öldürmeyen acı yaşatır. Ve aslında bu acıyla yaşamak iyileşmenin başladığı, büyümenin gerçekleştiği yere dönüşür.

Yaşamanın hassas bir duygusu olduğunu gör 

Hayat kaçmak demek değildir, aksine ilerlemektir. Bazen bir acı hissetmek veya korku hissetmek hiçbirşey hissetmemekten daha iyidir. Hissetmene izin ver. Evet, "Bu berbat" diyebilirsin veya "Yaşamak ne kadar ilginç bir deneyim" diyebilirsin. Hayat; iyisiyle kötüsüyle yaşanıyor… Saniyeler önce ağlarken bir anda kahkahalar atabiliyor insan… Nefes aldığın sürece karmaşanın içinde bile mutlu olabileceğini de görüyorsun. Bu inanılmaz bir deneyim. 

Şükredeceğin şeyleri yakala 

Sevdiğin insanlarla geçirdiğin, o an sıradan görünen ama sonradan baktığında hiç de sıradan olmadığını anladığın o sohbetler, kokuları, tatları, rüzgarı ve bunun gibi birçok şeyi hissedebilmek sence de mutlu olmak için bir sebep değil mi? 

Kalbinin ritmini hisset

Yaşıyorsun! Bence bu kadar karmaşanın içinde ne kadar kötü hissetsende  var olduğunu hissetmek bile neşe bulabilmen için bir işaret. Zor olduğunu biliyorum. Bir anda sihirli bir değnekle her şey iyi olabileceğini söylemiyorum. Ama karmaşanın içindeki mutluluk sebeplerine bakmaya cesaret edersek, her zaman bir mutluluk sebebi yakalayabiliriz. 

Etiketler Mutlu Olmak Yaşamak
Yorumlar
Kalan Karakter 800