İstatistiklerle Kadınımız - 08.03.2015

Derleyen: Para Durumu Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü. Biz de bu vesileyle ülkemizdeki kadınların durumuna bakmak, çeşitli istatistikleri inceleyerek, mevcut durumumuzun bir fotoğrafını çekmek istedik. İşte rakamlar: Cinsiyet eşitliğinde geri kaldık Dünya Ekonomik Forumu, her yıl cinsiyet eşitlik endekslerini açıklıyor. Bu endeksi...

Derleyen: Para Durumu

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü. Biz de bu vesileyle ülkemizdeki kadınların durumuna bakmak, çeşitli istatistikleri inceleyerek, mevcut durumumuzun bir fotoğrafını çekmek istedik. İşte rakamlar:

Cinsiyet eşitliğinde geri kaldık
Dünya Ekonomik Forumu, her yıl cinsiyet eşitlik endekslerini açıklıyor. Bu endeksi, kadınların ve erkeklerin ekonomiye katılım, eğitim durumları, yönetici kadrolarında çalışma oranları, parlementodaki temsiliyet oranları gibi verilere bakarak hesaplıyorlar. Buna göre Türkiye, 2014 endesklerine göre, 142 ülke arasında 125’inci sırda.

İş Hayatı ve Kadın
Türkiye’de kadınların istihdama katılım oranları yüzde 30 seviyelerinde. Dünya Ekonomi Forumu sıralamalarında, bu konuda 128’inci sıradayız. Kadınların istihdama, üretime katılma oranı arttıkça ekonomimiz de büyüyecek.
1

Kaynak: TÜİK, 2014 İşgücü İstatistikleri


İş hayatındaki kadınların da maalesef başlarının üstünde cam tavan duruyor. Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre Türkiye’de yönetici kadrolarda çalışan kadınların oranı sadece yüzde 12 ve 142 ülke arasında 111inci sıradayız. Profesyonel ve teknik kadrolar bazında bakıldığında oran biraz daha iyi: yüzde37. Bu kategoride de 103üncü sıradayız.
2

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu, 2014 Cinsiyet Eşitliği Raporu


Türkiye’de kadın girişimcilerin oranı da oldukça düşük. Toplam girişimciler içinde sadece yüzde 8. ABD’de bu rakam yüzde 35’in üzerinde.

Meclis’te Kadın
Meclis’te kadınların oranı yüzde 14, ama bakanlık pozisyonlarındaki payları sadece yüzde 4. Kadınları hem iş hayatında hem mecliste daha iyi seviyelerde görmek istiyoruz.
3

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu, 2014 Cinsiyet Eşitliği RaporuInternet Kullanımında erkeklere yakınız, Facebook’ta onları geçeriz
Internet kullanım oranı da gelişimde önemli bir gösterge. Bizi dünyaya açıyor. Burada da erkeklerin gerisinde olmakla birlikte, bu durum yaşla birlikte artıyor. Şehirlerde ve gençler arasında fark düşük.
4

Kaynak: TÜİK, 2014 Hanehalkı Bilişim Kullanım AraştırmasıKadınların finansal sisteme katılımı çok düşük
Türkiye’de kadınların finansal sisteme katılımı (inclusion) çok düşük. Finansal sisteme katılım, yani bankada hesap sahibi olmak, finansal okuryazarlık ve paranın yönetimini bilmek ve gelecek planı yapabilmek açılarından çok önemli. Bu oranların değişmesi, kadınların sisteme katılımının artması için, Para Durumu olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Dünya Bankası’nın 2012 Findeks rakamları çok çarpıcı.
5

Kaynak: Dünya Bankası, Finans Kurumunda Hesap Sahibi Olanların Oranı, 2012


Her yıl, bu oranların biraz daha iyileşmesi dileklerimizle sevgiyle kalın…
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store