Hayatı yeniden düzenlemenin formülü!

Hayatınızı yeniden yapılandırmak için harekete geçmeye hazırsanız, başlamak için bu adımları izleyin!

1. Mevcut durumlarınızın listesini yaparak hayatınızı düzenlemeye başlayın.

Gelecekteki hayatınızın nasıl olmasını istediğinize karar vermek için öncelikle bugün nerede olduğunuzu kabul etmeniz önemli. Hayatınız tam olarak umduğunuz yerde değilse, mevcut durumunuzu görmezden gelmek daha kolay olabilir. Ancak bugün bulunduğunuz yere iyice bakmadan anlamlı değişiklik yapamazsınız. İlk olarak, hayatınızın listesini yapabilirsiniz.

Mesela;

  • Mevcut işiniz
  • Ev
  • Finans
  • Aşk hayatı
  • Dostluklar
  • Hobiler
  • Sağlık ve formda olma
  • Listeniz geliştirmek istediğiniz her şeyi içermelidir!

2. Hayatınızın hangi bölümlerinden mutlu olduğunuza (hangilerinden memnun olmadığınıza) karar verin

Hayatınızı bir araya getirmenin sonraki adımı, mevcut koşullarınızdan hangilerinin tam olarak olmasını istediğiniz yerde olduğuna ve hangilerinin olmadığına karar vermektir.

İlk olarak, mevcut durumlarınızın listesini gözden geçirin ve hangilerinden memnun olduğunuzu belirtin. Bu kısım kolaydır çünkü orada anlamlı değişiklikler yapmanız gerekmez. Zor olan kısım, listenizi gözden geçirmek ve memnun olmadığınız durumları vurgulamaktır.

Elbette, hayatınızın kaç bölümünün olmasını istediğiniz yerde olmadığını görmek zor olabilir. Ama artık onları tanımladığınıza göre, onları değiştirmek için plan yapmaya başlayabilir ve harekete geçebilirsiniz.

3. Hedefler belirleyin

Hayatınızın hangi alanlarını değiştirmek istediğinizi öğrendikten sonra, onları geliştirmek için hedefler belirlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için sadece finansal durumunuzu düzene sokacağınıza karar vermeniz yeterli değildir. Bunun yerine bütçe başlatmak, birikime başlamak veya kredi kartı borcunuzu ödemek gibi belirli finansal hedefler belirlemelisiniz.

Hayatınızın geliştirmek istediğiniz her alan için bir veya iki özel hedef belirleyin.

Hedeflerinize karar verdikten sonra, onları yazdığınızdan emin olun. 

Ayrıca, olumlamaların ne kadar güçlü olabileceğini de unutmayın. Bu nedenle, kendinize "Hayatımı düzene sokuyorum" demek, hedeflerinize ulaşmada büyük etki oluşturabilir.

4. Paranız için plan yapın

Hedefleriniz doğası gereği finansal olsun ya da olmasın, paranız için plan yapmak ve finansal durumunuzu düzene sokmak, birlikte hareket etmenize yardımcı olmak için uzun yol kat edebilir.

5. Stres faktörlerini en aza indirin

Hayatınızda sizi strese sokan bir şey varsa, hayatınızın birçok farklı bölümünü olumsuz etkileyebilir. Diyelim ki iş stresiniz var. Birçok insan gibi, bu stresi geceleri eve getirebilirsiniz. Sadece iş hayatınızı değil, aynı zamanda ilişkilerinizi, sağlık alışkanlıklarınızı ve daha fazlasını da etkileyebilir. O yüzden stresinizi azaltmaya çalışın.

6. Rutinler oluşturun

Rutinler başarının bel kemiğidir. Rutinleriniz olduğunda, olumlu alışkanlıklarınıza bağlı kalmak ve hedeflerinize ulaşmak için artık iradeye güvenmek zorunda değilsiniz.

Sabahları giyinmek veya dişlerinizi fırçalamak gibi size doğal gelen bir alışkanlığı düşünün. Bunları yapmayı kendine hatırlatmanıza gerek var mı? Yok! Onlar günlük rutininizin parçası.

Aynı sistemleri başka sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Her gün yürüyüşe çıkmayı taahhüt etmek ister misiniz? Her gün aynı saatte yapabileceğiniz zamanı bulun. Rutininizin parçası olacak ve sonunda doğal olarak size geldiğini göreceksiniz.

7. Kötü alışkanlıkları belirleyin

Hayatınızı bir araya getirin kontrol listesindeki önemli adım kötü alışkanlıklarınızı belirlemektir. Dürüst olursak, hayatımızda bizi engelleyen bazı kötü alışkanlıklarımız olduğunu kabul edebiliriz. Gece geç saatlere kadar televizyon seyretmek, ihtiyacınız olmayan şeylere aşırı harcama yapmak veya başka bir şey olsun, muhtemelen hayatınızın diğer kısımlarını etkiler. Bunları önce belirleyin sonra rafa kaldırın!

8. Zihniyetinizi değiştirin

Hedeflerinize ulaşamıyorsanız, zihniyetinizin sizi geride tutan en önemli şeylerden biri olabileceğini duymak sizi şaşırtabilir.

Kendinizi düzenli olarak kendi kendinize konuşurken veya hedeflerinize ulaşamayacağınızı söylerken buluyorsanız, büyük ihtimalle ulaşamayacaksınız. Ancak, hedeflerinize ulaşabileceğinize gerçekten inandığınız olumlu zihniyet yapısını benimserseniz, oraya ulaşmanız daha kolay olabilir.

Her şeyin olduğu gibi paranın da enerjisi varSizlere anlattığım her şeyi önce kendim uyguluyorum. Geçtiğimiz hafta sonu ailece evde bir aktivite yaptık. Bunu sizinle de paylaşmak istiyorum ve çocuklarınızla yapmanızı tavsiye ediyorum. Haydi başlıyoruz…

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store