Her şeyin olduğu gibi paranın da enerjisi var

Sizlere anlattığım her şeyi önce kendim uyguluyorum. Geçtiğimiz hafta sonu ailece evde bir aktivite yaptık. Bunu sizinle de paylaşmak istiyorum ve çocuklarınızla yapmanızı tavsiye ediyorum. Haydi başlıyoruz…

1 8 Bereket yolu
Bereket yolu

Her şeyin olduğu gibi paranın da enerjisi ve bereketi var. Kimi zaman çoğaldıkça çoğalır. Kimi zamansa tıkanıktır, öylece açılmayı bekler. Gelin, “Berekete giden kanalları nasıl açarız?” diye düşünelim. Önce sahip olduklarımızın kıymetini bilmek ve bunları hazmetmekle başlayalım.

2 8 Ailece

Geçtiğimiz hafta sonu eşim, çocuklar koltuklara serildik. Herkes minnet duyduğu, şükrettiği, teşekkür ettiği 10 şeyi yazdı. (Küçük oğlum “Anne ben sadece dokuz tane çıkartabildim” dedi, kabul ettik). Sonra birbirimize yüksek sesle okuduk. Bu mutluluk, bu farkındalık paha biçilemezdi.

3 8 Neden liste?

Söz uçar, yazı kalır... Biz hayatımızdaki iyilikleri, sahip olduklarımızı, ailemizi, çevremizi ne kadar iyi niyetle düşünsek de yazmanın ayrı bir gücü var. Tek tek düşünüp, yazılı görmek başka bir şey. Hele bir de bunu ailece düşünüyorsanız harika…

4 8 Yüzleş, şükret
Yüzleş, şükret

Maddi ve manevi sahip olduklarınızla, minnet duyduklarınızla yüzleşin. Maddi olarak sahip olmak istediklerimize giden yolun maneviyatımızdan geçtiğine inanıyorum.

Elimizdekilerin kıymetini bilmeden yenisi gelmez. Para kazanılır, eğer bir para sorunu varsa çözülür. Siz içinizdeki gücün farkında olun, sahip olduklarınız için şükredin.

5 8 Şükran duygusu

Bakın sadece ben değil, araştırmalar da söylüyor. Minnettarlığımızı ifade etmek ve şükran duygusu yaşamak, umut, enerji ve iyimserlik veriyor. Evde-işte stresi, depresyonu azaltıyor ve bu duygularla daha kolay baş etmenizi sağlıyor.

‘An’da kalmanızı sağlıyor, üretkenliğinizi hatta uyku kalitenizi bile artırıyor! Tüm bunların size vermiş olduğu doygunlukla, herhangi bir şeye karşı ‘istek’ duygusu hissetmiyorsunuz. Anlamı ‘şeyler’de aramıyorsunuz.

6 8 Farklı bakışlar

Bu liste sayesinde hepimizin hayatta önem verdiği şeyleri birebir duymuş olduk.. Örneğin 14 yaşındaki oğlum minnet listesine interneti ve yemek siparişi verdiği firmayı koymuştu.

Bayağı gülüp eğlendik.

7 8 Maddi sahip olduklarımız
Maddi sahip olduklarımız

EV: Sahip olduğunuz evin değerini biliyor musunuz?

Objektif olun. Alt kat ya da yan binadaki ev kaça satılmıştı, işte oralarda bir şey.

ARSA/TARLA: Sizin arsa veya tarlanız varsa değeri ne?

Yazın. Size verdiği maddi gücün farkında olun.

ARABA: Arabanız varsa bugünün şartlarında değeri nedir?

ALTIN/MÜCEVHER: Düğünden, çocukların doğum ve sünnetinden biriktirdiğiniz altınlarınız var mı? Ya da bankada biriktirdiğiniz? Toplam değeri ne kadar?

Düşünün. Yazın.

FİNANSALLAR: Bireysel emeklilik fonu, hisse senedi, bono... Finansal piyasalarda duran birikiminiz varsa ne kadar? Güncel değerini biliyor musunuz?

NAKİT: Yastık altında, mevduatta, lira, döviz… Toplam nakit varlığınızın değerini biliyor musunuz?

8 8 Manevi varlıklar

SAĞLIK: Hayatta bize bahşedilmiş en değerli şey. Hep ‘Her şeyin başı sağlık’ deriz ama bir yerimize bir şey olunca onun kıymetini daha iyi anlarız.

ÖZGÜRLÜK: Finansal özgürlük gibisi yok. Ancak önemli olan bunu doğru kullanabilmek. Kendi irade kasımızı geliştirdiğimizde filozof Platon’un dediği gibi ‘Kendisini yönetebilen dünyayı yönetebilir.’

SEVGİ: İlişkilerimizin temeli, dünyadaki en büyük güçlerden biri. Hayatınızda olmazsa olmaz kimler var, kimler sizin enerjinizi yukarı çıkarıp, size destek oluyor? İyi, kötü bir haber aldığınızda ilk kimi/kimleri aramak istiyorsunuz? Listeleyin. Bu kişiler sizin ilişki çemberinizde size en yakın olan kişiler.

DEĞERLER: Bizi biz yapan taşıyıcı kolonlardır. Saygı, aile, inanç, dürüstlük, sadakat, cesaret… Sizin için olmazsa olmaz, ödün veremeyeceğiniz neler var düşünün. Buna göre değerleriniz her ne ise listeleyin.

YETENEK: Özgün hangi yetenekleriniz var? Örneğin; bir konuda ustasınız. Bu öyle bir şey ki bu, kimse sizden geri alamaz. Bunları listeleyin.

EĞİTİM: Almış olduğunuz eğitimler, bir şeyi uygularken edindiğiniz tecrübeler sizi her zaman güçlü kılar. Bunlar sayesinde her şeye sil baştan başlayabilirsiniz. Listeleyin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Rüyam oztürk
Bayıldım bu yazıya o kadar doğru ve o kadar samimi ki, çok tşk.ler Özlem hnm🙏 Zaten Moneye uygulamasını kullanıyorum. TV de bir program yapsaniz keşke. Saglikli başarılı günler dilerim. Sevgilerle
Oğuz Orkan
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kendime güvenim arttı.