Finansal tabuları yıkmaya hazır mısınız?

Hızlı bir şekilde tabu olan para konularını yıkmaya hazır mısınız? Hadi gelin finansal konuları tartışmayı normalleştirmenin yollarına göz atalım.

Güncelleme:

Hızlı bir şekilde tabu olan para konularını yıkmaya hazır mısınız? Hadi gelin finansal konuları tartışmayı normalleştirmenin yollarına göz atalım.

Para ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamlandırın

İyi göründüğünüzde, iyi hissedersiniz değil mi? Aynı duygu, finansal konular için de geçerli. Masrafları rahatça karşılayabileceğiniz ve acil durumlar için kenarda biriktirdiğiniz bir miktar nakit para olduğunda, zihniniz huzur içinde olur. Öte yandan, gelirinizden daha fazla faturalar ödediğinizde, bu sadece zihninizde değil, yaşamınızda da baskı yaratır. 

‘’Masraflarımı nasıl halledeceğim? Ya karşılayamayacağım finansal acil bir durum olursa?’’

Bu soruları kesin bir şekilde yanıtlayamamak, zihinsel sağlığınızı ve karar verme sürecinizi etkiler. Duygular yüksek olduğunda mantıksız ve aceleci seçimler yapma eğilimi de artar. Bunu mümkün olduğunca en aza indirmek için aileniz, arkadaşlarınız ve akranlarınız arasında düzenli check-in yapın. “Akıl sağlığınızı ve para ilişkinizi değerlendirebilseydiniz, bu ne olurdu?” gibi basit sorular sorun. Ya da “Para hedeflerinizi nasıl takip ediyorsunuz ve bu konular hakkında nasıl hissediyorsunuz?” Bu soruların cevapları parayla ilgili harika sohbetler yaratabilir. Ayrıca ne kadar çok açık olursanız, bu konuların o kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Maaş ve ücretler hakkında açıkça konuşun

Yetiştirilme tarzınıza bağlı olarak, para konusu aile içinde normal bir şekilde konuşulabilir. Veya yalnızca yetişkinlere yönelik bir konuşma olarak kalabilir. 

Mezuniyet sonrası ilk iş teklifinizi ve ne kadar istekli olduğunuzu hatırlıyor musunuz? O noktaya kadar, muhtemelen kazandığınız en fazla para buydu. Şunu düşünün – ya iş teklifinizi yürütecek bir insan topluluğunuz olsaydı? Bu sadece değerli bilgiler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kariyeriniz için en doğru kararı vermek için kişisel güveninizi de artırırdı. Bu tartışmaları samimi ve açık bir şekilde yapmak, tazminatla ilgili olarak piyasa değerinin altında tazmin edilmek, cinsiyet ve ırksal ücret farkları gibi birçok konuyu ele alıyor. Bunlar kariyerinizde ne kadar erken ele alınırsa, parayla ilgili ilerici bir yol belirler.

İster okuldan yeni mezun olun ister deneyimli bir profesyonel olun, hepimiz arzularımıza uygun bir gelir elde etmeyi hak ediyoruz. Ve tüm bunlar doğru iletişim ile başlar. Hala ikna olmadınız mı? Hâlâ maaş konusuna alışmanız gerekiyorsa, kazanç potansiyelinizi artırmak için atılan adımları tartışın. Kariyer hedefleri için çalışan birine yardımcı olun. Bu, yüksek öğrenim, sertifikalar veya network oluşturma yoluyla başarılabilir. Yöntem ne olursa olsun, başkalarına bir kaynak olarak hizmet etmek için rahatınızın izin verdiği kadar şeffaf olun. 

Yaşam giderlerinin maliyetini tartışın

İşe şu soruları konuşarak başlayın.

·  Kazandığınız ücret kiranızın yüzde kaçını karşılıyor?

·  Yaşam giderlerinizi azaltmak için kullandığınız veya şu anda kullandığınız yöntemler neler?

Bu cevaplar birçok faktöre göre değişir. Ancak bu, konuşmanın etkili olamayacağı anlamına gelmez. Basit konuşmalar, gelecekte daha sağlam finansal kararlar almamıza yardımcı olabilir.  

Birikim hedeflerini ve stratejisini paylaşın

Düzenli sohbetler, arkadaşlarla buluşmalar ve aile toplantıları sırasında, birikimi tartışma konusu haline getirin. Konuşmanın doğal akışına göre genel veya derinlemesine olabilir. Ancak en önemlisi bizi kısa ve uzun vadeli hedeflere odaklanmaya yönlendirmesidir.

Net bir iletişim için zemin yaratmak, bize ne üzerinde çalıştığımızı ve hedeflerimize ulaşıldığından emin olmak için ne olması gerektiğini hatırlatmaya yardımcı olur. Bu finansal tartışmalardan yeni uygulamaları benimsemek, bireysel ve toplu olarak büyümemizi hızlandırabilir. Bunun tek seferlik bir uygulama olmasını istemiyor musunuz? Sizi ve hedeflerinizi doğru yolda tutmak için güvendiğiniz veya benzer ilgi alanlarına sahip kişilerden oluşan küçük bir sorumluluk grubu oluşturun. Düzenli olarak iki haftada bir veya ayda bir ilerlemenizi, hatalarınızı ve öğrendiğiniz dersleri paylaşabileceğiniz özel zaman yaratın. Bu sadece bir topluluk duygusu yaratmakla kalmaz, aynı zamanda başka türlü tartışılmayacak sağlıklı sohbetlere de teşvik eder.

İlk içgüdünüz size ayrıntıları saklamanızı söylediğinde, lütfen bilgiyi yargılamadan özgürce paylaşıldığında meydana gelebilecek olumlu sonuçları göz önünde bulundurun. Hepimiz bu açık para konuşmalarından yararlanabiliriz. Bir başkasına öğretirken, yeni bilgiler alırsınız, sürekli büyüme döngüsü yaratırsınız.

 

Ebeveynlere Yol Gösterici İlkelerÇocuklarınızın büyümüş olmaları her zaman yuvadan ayrılacakları anlamına gelmez. Bu yazı, bu durumu finansal olarak nasıl ele alacağınız konusunda size yol gösterici olacak.

 

 

 

Etiketler Parayı Konuşun
Yorumlar
Kalan Karakter 800