Ebeveynlere Yol Gösterici İlkeler

Çocuklarınızın büyümüş olmaları her zaman yuvadan ayrılacakları anlamına gelmez. Bu yazı, bu durumu finansal olarak nasıl ele alacağınız konusunda size yol gösterici olacak.

Çocuklarınızın büyümüş olmaları her zaman yuvadan ayrılacakları anlamına gelmez. Bu yazı, bu durumu finansal olarak nasıl ele alacağınız konusunda size yol gösterici olacak.

Evde yaşayan yetişkin çocuğunuz varsa, yalnız değilsiniz. Bu durumun finansal sebepleri ve sonuçları var. ABD’de üniversite mezunlarının yaklaşık üçte ikisinin, kendi evlerini kurmanın tüm masraflarını üstlenmelerini zorlaştırabilecek önemli miktarda öğrenci kredisi borcu var. Üstelik gençler genellikle daha yüksek işsizlik oranlarına sahipler ve daha düşük maaşlar alıyorlar. Bunlar da mali sorunları daha da büyütebiliyor.

Çocuğunuz ister bumerang neslinin parçası olsun ister üniversiteden mezun olduktan sonra eve dönmüş olsun, isterse askerlik görevini tamamlamış olsun, ya da evden hiç ayrılmamış olsun; oğlunuzun veya kızınızın geleceğe hazırlanmasına yardımcı olurken mali durumunuzu nasıl izleyeceğinize dair ipuçlarını aşağıda sizinle paylaştık.

İlke 1: Finansal eğitime odaklanın

Ebeveynler için evde yetişkin çocuklarla yaşamak daha güçlü aile bağları anlamına gelebilir, ancak bu durumun maliyetlerinin de bilincinde olmak önemlidir. Ebeveynlerin %80'inden fazlası, erken yetişkinlik döneminde çocuklarına maddi destek sağlıyor.

Onları finansal bağımsızlığa hazırlamaya yardımcı olun: Onlara mali destek sağlıyorsanız, çocuğunuzu bütçeleme ve tasarruf konusunda eğitmek için de zaman ayırın.

Bütçeleme hakkında konuşun. Çocuğunuzun bütçe oluşturmanın önemini anlamasına yardımcı olmak, ona destek olabilir. Bankadaki bir uzmanla seçenekleri görüşmek üzere siz ve çocuğunuz için randevu alabilirsiniz.

Kişisel finans rutini oluşturun. Örneğin, ona toplu bir miktar veya ödenek vermeyi ve parasının nereye gittiğini takip etmesine yardımcı olmayı deneyebilirsiniz.

Hedef noktası belirleyin. Çocuğunuzla birlikte, ulaşabileceği finansal hedef ölçütü ve buna ulaşmak için plan belirleyin. Hedefe ulaştığında ise bir sonraki hedefine ulaşma zamanı gelmiş demektir.

Bonus adımlar. Bütçeyi yönetmede ustalaştığında, öğrenci kredilerini erken ödeyip ödememe ya da gelecek için para biriktirme gibi daha gelişmiş para alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olun.

İlke 2: Yeni kurallar oluşturun

Çocuğunuz sizinle yaşarken, açık iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Zaman çizelgesi geliştirin. Çocuğunuzun sizinle ne kadar kalmayı planladığını bilin ve bu zaman çerçevesinin sizin için uygun olduğundan emin olun.

Katkıları konusunda hemfikir olun. Aynı evde yaşamanın maliyetinin nasıl paylaşılacağını açıkça konuşun. Kira veya ipotek, faturalar, yiyecek veya benzin ödemelerinin bir kısmına katkıda bulunacak mı? Evde yaşayan genç yetişkin ile hane halkının mali beklentilerini konuşun. Evin boyanması gibi özel durumlarda, onun maliyet payı için takas yapmaya istekli olup olmadığınız da dahil olmak üzere, ev işleriyle ilgili yardımını tartışmak için iyi bir zaman.

Borçları azaltın. Çocuğunuz ne olursa olsun evde yaşarken yeni borçlara girmemeli ve mevcut borçlarını ödemeye odaklanmalıdır. Örneğin, öğrenci kredilerini ödemesi gerekiyor mu? Kredi kartı borcu var mı? Hangi masrafların gerekli olduğu ve hangilerinin azaltılabileceği ve hatta ortadan kaldırılabileceği hakkında onunla konuşun.

Kariyer hedeflerini ve gelir planlarını destekleyin. Çocuğunuzun işi yoksa, iş bulma planları neler? Tecrübe kazanmasına yardımcı olabilecek yarı zamanlı iş veya staj yapmak için evde yaşama fırsatını kullanmayı tartışın. Gelecekteki işverenlerin seçtiği yolda ilerleme kaydettiğini görmelerinin önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun.

İlke 3: Kendi işinize odaklanın

Çocuğunuza yardım ederken mali durumunuzu ve emekliliğinizi tehlikeye atmayın. Çocuğunuzun öğrenci kredilerini veya cep telefonu faturasını ödemek cazip gelebilir, ancak bunu yalnızca kendi planlarınızı olumsuz etkilemediğinde yapın. Çocuğunuz için şimdi büyük fedakarlıklar yaparsanız, emeklilikte kendinizi finansal zorluklarla karşı karşıya bulabilirsiniz.

Unutmayın, ailenin her bir ferdi olarak büyük hedef için çalışıyorsunuz: yetişkin yaşamınızın her aşamasında sahip olacağınız finansal bağımsızlık!

 

Ebeveynlerinizin Finansal Durumunu Nasıl Yönetebilirsiniz? Anne babanızın artık kendi finansal sorumluluklarını yerine getiremeyecekleri bir gün gelebilir ve ihtiyaç duysalar bile yardım istemek onlar için zor olabilir. Ancak duyarlı bir yaklaşımla, ebeveynlerinizle kademeli olarak çalışabilir ve süreci olabildiğince konforlu hale getirebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800