Ebeveynlerinizin Finansal Durumunu Nasıl Yönetebilirsiniz?

Anne babanızın artık kendi finansal sorumluluklarını yerine getiremeyecekleri bir gün gelebilir ve ihtiyaç duysalar bile yardım istemek onlar için zor olabilir. Ancak duyarlı bir yaklaşımla, ebeveynlerinizle kademeli olarak çalışabilir ve süreci olabildiğince konforlu hale getirebilirsiniz.

Anne babanızın artık kendi finansal sorumluluklarını yerine getiremeyecekleri bir gün gelebilir ve ihtiyaç duysalar bile yardım istemek onlar için zor olabilir. Ancak duyarlı bir yaklaşımla, ebeveynlerinizle kademeli olarak çalışabilir ve süreci olabildiğince konforlu hale getirebilirsiniz.

İşte anne babanızın finansal durumlarının yönetimini üstlenmeniz için adımlar:

Bu durumu konuşmaya erkenden başlayın 

Ailenizin yardımınıza ihtiyacı olmasına daha çok zaman olabilir, ancak bu ihtimali şimdiden konuşmaya başlayın. Örneğin, sorunlar ortaya çıkarsa işlerini kimin üstleneceği konusunda anne babanızla konuşmayı düşünün. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü, kişinin bir ebeveynin kişisel işlerini doktorlar, mali temsilciler ve Medicare yetkilileri gibi kilit profesyonellerle tartışabilmesi için ebeveynlerin belirlenmiş bir aile üyesine önceden yazılı onay vermesini tavsiye ediyor. Bu tür bir ön planlama olmadan, gizlilik yasaları bazı yetkilerin sonradan verilmesini engelleyebilir.

Süregelecek bir diyalog başlatmak, onların mali durumunu anlamanızı kolaylaştıracak ve zaman içinde onlara vereceğiniz destek düzeyinin ne olabileceğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Mümkünse, aşamalı değişiklikler yapın

Ailenizin mali durumunu üstlenmek yerine, gerektiği durumlarda desteğinizi azar azar artırın. Örneğin, çek yazma sorumluluğunu üstlendiyseniz, bunu birlikte yaparak başlayın. Bu tür kademeli, hassas bir yaklaşım, onlara (ve size) yeni düzenlemelere alışmaları için biraz zaman tanır.

Finansal ve yasal belgelerin envanterini tutun

Ebeveyninizin kontaklarının, hesap numaralarının ve doğum belgeleri, sigorta poliçeleri, tapu ve vasiyetnameler gibi yasal belgeleri sakladıkları yerlerin bir listesini yapın. Her şeyin hala geçerli ve güncel olduğunu ve tüm hesapların iyi durumda olduğunu bir kez daha kontrol edin. Bu bilgileri derlerken veya ebeveynlerinizin bunları nerede tuttuğunu not ederken, hassas bilgilerin güvenli bir yerde saklandığından emin olun.

Faturaları basitleştirin ve finansal görevleri üstlenin

Her şey düzenlendiğinde, emeklilik veya tasarruf gibi ebeveyninizin sahip olabileceği gelirlere daha yakından bakın ve mümkünse bu gelir akışlarını doğrudan mevduata çevirin. Bu, para ödeme yapamadıkları veya ödeme yapmayı unuttukları bir sorun ortaya çıksa bile, anne babanızın parasının yine de hesaplarına geçmesini sağlayacaktır. Fatura ödemek onlar için stresliyse, her ay otomatik olarak ödeme yapılması için çevrimiçi fatura ödemesi ayarlamayı düşünebilirsiniz.

Yasal temsilciliği düşünün

Vekaletname, yetkili bir yetişkin tarafından imzalanan ve başka bir kişiye kendi adına karar verme yetkisi veren belgeye denir. Mali, tıbbi veya genel kararları kapsayan çeşitli vekaletname türleri vardır ve bunlar geçici, koşullarla sınırlı veya daha geniş kapsamlı olacak şekilde tasarlanabilir. Ebeveyninizin vekili olmak, ebeveyninizin yapamadığı durumlarda önemli kararlar almak için yasal yetkiye sahip olmanızı sağlar. İhtiyaçlarınıza uygun bir vekaletname hazırlama konusunda yardım almak için uzman bir avukatla iletişime geçin.

Aksiyonlarınızı mutlaka iletin ve belgeleyin

Sevdiklerinizi neler olup bittiği konusunda bilgilendirin, özellikle de hem sizin hem de anne-babanızın kardeşlerinin. Akrabalar önemli destek kaynakları olabilir ve açık iletişim hatları yanlış anlama riskini azaltabilir. Yaşlanan ebeveynlerinizin mali durumunu yönetmek çok fazla iş olabilir, ancak bunu tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz.

Finansal durumunuzu ayrı tutun

Uygun bir çözüm gibi görünse bile, kendi mali durumunuzu anne babanızınkiyle karıştırmak iyi bir fikir değildir. Ebeveynlerinize yardım etmek için kendi paranızı kullanmak kaygan bir zemin olabilir. Kişisel varlıklarınızı ve fonlarınızı her zaman ayrı tutmalısınız. Ebeveynlerinize yardım etmek için çalışırken kendi emeklilik veya tasarruf hedeflerinizi tehlikeye atmadığınızdan emin olun.

İşaretlerin farkında olun

Anne babanla önceden konuştuysan, ihtiyaç duyduklarında onlara nasıl yardım edebileceğine dair muhtemelen bir planın vardır. Ancak bunun, sizin için ne zaman uygun veya gerekli olduğunu bilmek zor olabilir. Bu işaretler bir ipucu olabilir.

Olağandışı satın almalar: Ebeveynleriniz aniden ihtiyaçlarına veya yaşam tarzlarına uymayan şeyler satın alıyorsa veya birden fazla yarışmaya veya çekilişe katılmaya başlıyorsa dikkat edin. Bu davranış hızla kontrolden çıkabilir ve yaşlı insanlar genellikle dolandırıcılığa karşı savunmasızdır.

Açılmamış postalar: Bir yığın posta, ailenizin alışılmadık alışverişler yaptığının, faturalarını takip edemediğinin veya çekilişlere katıldığının bir işareti olabilir.

Sürekli para hakkında şikâyet etmek: Yeterli paraları olmadığını iddia etmekten, ilerlemelerini engellediğini düşündükleri faaliyetlerden kaçınmaya kadar, ebeveynleriniz yanlarındayken yalnızca para hakkında konuşuyorsa, bu bir sorun olduğuna dair bir işaret olabilir.

Hafıza sorunları: Çekin hangi tarihte yazılacağını bilmemekten para tutarını nereye yazacağını hatırlamamaya kadar olan bilişsel kırılmalar, müdahale edip yardım etmeniz gerekebileceğinin önemli bir göstergesi olabilir.

Başta bahsettiğimiz gibi onlarla finansal sohbete erken başladıysanız, bu işaretler ortaya çıktığında ne yapmanız gerektiğini çok iyi bileceksiniz.

 

Para Biriktirirken Tasarruf Arkadaşı EdinFinansal okuryazarlık girişimcisi, ‘Moneye’ kurucusu Özlem Denizmen Hürriyet Pazar için yazdı: “Kendinize bir tasarruf arkadaşı bulun”

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store