Bu sabah alışkanlıkları ile güne anlamlı başlayın!

Hepimiz sabah erken kalkmanın bizi daha üretken yapacağını biliyoruz. Çocukluğumuzdan beri bir ritüel olarak “erken yatmak ve erken kalkmak” ile ilgili çok şey öğrendik.

"Sabahınızı nasıl geçirdiğiniz çoğu zaman size nasıl bir gün geçireceğinizi söyleyebilir." Lemony Snicket

Hepimiz sabah erken kalkmanın bizi daha üretken yapacağını biliyoruz. Çocukluğumuzdan beri bir ritüel olarak “erken yatmak ve erken kalkmak” ile ilgili çok şey öğrendik. 

Bu teknoloji dünyasında, gözlerimizi açar açmaz ilk yaptığımız şey, cep telefonlarımıza bakmak oluyor. Dinlenme zamanımızı kaçırmış olabileceğimiz mesajları, e-postaları, güncellemeleri takip ederek geçiriyoruz.

Bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 80'i her sabah uyandıktan sonra 15 dakika içinde cep telefonlarını kontrol ediyor. Bugün doktorlar, uyanır uyanmaz telefonunuzu hemen kontrol etmenin, gününüze stresi artıracak ve bunalmış hissetmenize neden olacak şekilde başlayabileceği konusunda hemfikir. Başka bir deyişle, daha başlamadan gününüzün enerjisini azaltıyorsunuz.

İyi haber şu ki, küçük değişiklikler yapmak ve günlük rutininize birkaç alışkanlık eklemek günlük yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. 

YATAĞINIZI TOPLAYIN

Kulağa ne kadar basit gelse de uyandıktan hemen sonra kendi yatağınızı toplamak gününüzün kalitesini büyük ölçüde arttırıyor. Bir şeyi yapma şeklimiz, her şeyi yapma şeklimizdir ve hayatın her alanında disiplin, başarının anahtarıdır. Memnuniyet duygusu verir ve daha fazlasını yapmamız için bize ilham verir. 

VÜCUDUNUZU ESNETİN

Uyandıktan hemen sonra nazikçe esnemek kaslarınızı gevşetir ve esnekliğe yardımcı olur. Beş dakikalık germe hareketleri bile bağlarınızdaki ve eklemlerinizdeki istenmeyen gerginliği giderir, kan dolaşımını iyileştirir ve kendinizi daha aktif hissetmenizi sağlar.

OLUMLU CÜMLELER KURUN 

Güne olumlu onaylamalarla başlayın. Dünyanın kaosu arasında hayatınızda başka bir gün için mutlu olun. Dertlerinizi bırakın. Sahip olduklarınıza değer vermek, hayatın sunduğu şeylere değer vermenize yardımcı olur ve hayatta pozitiflik yaratır. Sabah ilk iş olarak pozitif olumlamalar yapın. Kendinize karşı nazik olun ve her gün kendinizi sevin.

VÜCUDUNUZUN SU İHTİYACINI GİDERİN

Güne su ile başlayın.  Bu ritüele başladıktan bir hafta sonra cildiniz ve saçınız daha sağlıklı görünecek ve tamamen yenileneceksiniz. Bazı insanlar için kahvaltı en önemli öğündür. Bazıları ise aralıklı oruç tutar ve gün içinde yalnızca belirli saatlerde yemek yer. Hangi yeme düzenini takip ettiğinizden bağımsız olarak, ağzınıza aldığınız her lokmayı uzun uzun çiğneyin, bu da sindiriminizi ve nihayetinde üretkenliğinizi artıracaktır. Kabızlık çeken bir bağırsak, beynin tıkanmasına neden olur ve karar verme yeteneklerimizi etkiler. 

VÜCUDUNUZU VE BEYNİNİZİ ÇALIŞTIRIN 

Sadece bedenimiz ve zihnimiz birbiriyle uyumlu olduğunda tamamlanmış oluruz. Yoga ve meditasyon, beden ve zihin arasında eşzamanlılık getirmenin harika yollarıdır. Her sabah nefesinize odaklanmak için birkaç dakikanızı ayırmak, günün geri kalanının tonunu ayarlayacaktır. Yirmi dakikalık meditasyon, günün 24 saati odaklanmış, neşeli ve iyimser kalmanıza yardımcı olacaktır. Güne coşkuyla başlamanın en önemli unsuru iyi uykudur. En az altı ila sekiz saat uykuyu sürdürmek, ertesi gün yorgunluğunu önlemeye yardımcı olur.

Mutlu kalmak için her 24 saatte bir yukarıdaki önerileri tekrarlayın. Çok kolay değil mi?

20 Yaşından Önce Milyoner Olan 10 GençDünyanın en ünlü girişimcilerinden bazılarının ne kadar erken işe başladıklarını düşünmek açıkçası baya hayranlık uyandırıyor. Birçoğunun sadece harika bir fikri vardı ve sonra bu fikri gerçeğe dönüştürmek için eyleme geçtiler…

 

Etiketler spor yoga alışkanlık
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Cüneyt Çevik
Sevgili dostum,yazdığın güzel tavsiyelerini ,uygulayacağız.Teşekkürler,